event burgee

Mersea Week 2021 Cruisers and Smacks

West Mersea

Results are provisional as of 19:00 on August 10, 2021

Mersea Week Points 2 - Classic Yachts & Gaffers B Fleet - 10/08/2021 at 11:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:00
SailNo Boat Class HelmName Fleet Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
25 Zest Tumlare Julian Lord Classic Yachts & Gaffers B 1085 12:00 13:14:01 1:14:01 1:08:13 0:00:00 1.0
64 Lodestar Stella Mark Montgomery-Smith Classic Yachts & Gaffers B 1125 12:00 13:21:54 1:21:54 1:12:48 0:05:09 2.0
406 Droleen ll Brittany class Simon Lewington Classic Yachts & Gaffers B 1135 12:00 13:24:13 1:24:13 1:14:12 0:06:47 3.0
701 Flicka11 Folkboat Scot Yeates Classic Yachts & Gaffers B 1090 12:00 13:23:05 1:23:05 1:16:13 0:08:44 4.0
X4 Nesta Gaff cutter Nancy Harrisson Classic Yachts & Gaffers B 1270 12:00 13:37:48 1:37:48 1:17:00 0:11:10 5.0
6955Y Woodwind Jarrett 34 (one off) Roger Jarrett Classic Yachts & Gaffers B 1090 12:00 13:24:54 1:24:54 1:17:53 0:10:33 6.0
74Y Patica Buchanan Sloop Joe Kershaw Classic Yachts & Gaffers B 1170 12:00 13:32:59 1:32:59 1:19:28 0:13:10 7.0
X2 Iskra David Hillyard Gaff Cutter Keith Muncey Classic Yachts & Gaffers B 1290 12:00 13:44:21 1:44:21 1:20:53 0:16:21 8.0
CS12 Fanny of Cowes Classic Richard Ham Classic Yachts & Gaffers B 1170 12:00 13:35:33 1:35:33 1:21:40 0:15:44 9.0
X1 Tasman Buchanan ECOD Peter Clarke Classic Yachts & Gaffers B 1195 12:00 13:39:55 1:39:55 1:23:37 0:18:24 10.0
9 Moonstone lX Bay Cruiser Persephone Lewin Classic Yachts & Gaffers B 1150 12:00 13:42:15 1:42:15 1:28:55 0:23:48 11.0
X5 Gudgeon Alfred Mylne Yawl Ross Wey Classic Yachts & Gaffers B 975 12:00 13:33:20 1:33:20 1:35:44 0:26:49 12.0
254 Al Said Cornish Shrimper Mk1 Joyce Brown Classic Yachts & Gaffers B 1208     DNC     16.0
X3 Fifi Classic Yachts and Gaffers Frederick Tester Classic Yachts & Gaffers B 1150     DNC     16.0
80Y Phialle Kim Holman no. 1, 1956, Masthead Sloop Stephen Jones Classic Yachts & Gaffers B 1155     DNC     16.0

Mersea Week Points 2 - LH Cruisers A Fleet - 10/08/2021 at 11:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:40
SailNo Boat Class HelmName Fleet Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
9898 Wookie First 31.7 Stuart Howells LH Cruisers A 924 11:40 13:28:08 1:48:08 1:57:02 0:00:00 1.0
9638 Bananaman Projection 762 Bruce Woodcock LH Cruisers A 928 11:40 13:28:53 1:48:53 1:57:20 0:00:17 2.0
4292 Starfall 2 Sigma 33 OOD John Clifton LH Cruisers A 962 11:40 13:33:00 1:53:00 1:57:28 0:00:25 3.0
K44 Black Diamond Yachting World Diamond Greg Dunn LH Cruisers A 985 11:40 13:36:54 1:56:54 1:58:41 0:01:38 4.0
9293 Jazz J92 John Attewell LH Cruisers A 896 11:40 13:26:47 1:46:47 1:59:11 0:01:56 5.0
223 Berlingo Mini transat 6.50 Robin Dutton LH Cruisers A 882 11:40 13:26:02 1:46:02 2:00:13 0:02:49 6.0
1983 Kraken Brenta 24 Dave Weston LH Cruisers A 927 11:40 13:31:30 1:51:30 2:00:17 0:03:01 7.0
887 Sorcerer Sigma 8 Paul Berry LH Cruisers A 895 11:40 13:31:20 1:51:20 2:04:24 0:06:36 8.0

Mersea Week Points 2 - LH Cruisers B Fleet - 10/08/2021 at 11:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 12:10
SailNo Boat Class HelmName Fleet Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
3820 Algonquin C & C 27 Barry Ashmore LH Cruisers B 997 12:10 13:22:20 1:12:20 1:12:33 0:00:00 1.0
8452 Skybird MGC27 Vic Prior LH Cruisers B 996 12:10 13:25:13 1:15:13 1:15:31 0:02:57 2.0
1474C Dura Sigma 292 Shirley Swan & Alan Mason LH Cruisers B 1040 12:10 13:30:13 1:20:13 1:17:08 0:04:46 3.0
9977 Tearaway MGC27 Richard Holroyd LH Cruisers B 1008 12:10 13:29:10 1:19:10 1:18:32 0:06:02 4.0
146 Sandhopper Parker 27 Ernie &Cheryl Breavington LH Cruisers B 1015 12:10 13:31:24 1:21:24 1:20:12 0:07:46 5.0
7045 Aquaholic 707 Angus Eckstein LH Cruisers B 1090 12:10 13:37:51 1:27:51 1:20:36 0:08:46 6.0
189T Recoil MG Spring 25 Bryan Gasson LH Cruisers B 1030     RET     8.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt LH Cruisers B 1015     DNC     9.0

Mersea Week Points 2 - Smacks Fleet - 10/08/2021 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:20
SailNo Boat Class HelmName Fleet Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
CK171 Peace Smack Angus Milgate Smacks 1.060 11:20 13:01:04 1:41:04 1:47:08 0:00:00 1.0
CK52 Kate Smack Will Crossley Smacks 1.075 11:20 12:59:58 1:39:58 1:47:28 0:00:19 2.0
CK395 Puritan Smack Charlotte Cock Smacks 1.000 11:20 13:07:55 1:47:55 1:47:55 0:00:47 3.0
CK46 Gracie Smack Nick Purdie Smacks 0.975 11:20 13:16:09 1:56:09 1:53:15 0:06:16 4.0
CK258 Charlotte Ellen Smack James Bardrick Smacks 1.060 11:20 13:11:06 1:51:06 1:57:46 0:10:02 5.0
CK328 Sunbeam Smack John Minister Smacks 1.070 11:20 13:11:31 1:51:31 1:59:19 0:11:24 6.0
CK82 Katie Smack Phil Plumtree Smacks 0.940 11:20 13:34:43 2:14:43 2:06:38 0:20:45 7.0
CK318 Alberta Smack Richard Haines Smacks 1.120 11:20 18:59:56 7:39:56 8:35:08 6:04:17 8.0

Mersea Week Points 2 - White Sail Cruisers Fleet - 10/08/2021 at 11:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:50
SailNo Boat Class HelmName Fleet Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
4475 Seahawk 11 Hanse 311 Andrew & Jill Stebbing White Sail Cruisers 985 11:50 13:07:25 1:17:25 1:18:36 0:00:00 1.0
4729L Tamarisk Oceanis Clipper 323 Rob Smith White Sail Cruisers 1010 11:50 13:11:30 1:21:30 1:20:42 0:02:07 2.0
3432 UFO Hustler 25.5 Robert Mercer White Sail Cruisers 1080 11:50 13:17:24 1:27:24 1:20:56 0:02:31 3.0
6238Y SeaPie Oyster 26 Jon&Penny French White Sail Cruisers 1040 11:50 13:14:50 1:24:50 1:21:34 0:03:06 4.0
834R Bear Beneteau First 211 Steve & Debs White Sail Cruisers 1075 11:50 13:17:58 1:27:58 1:21:50 0:03:29 5.0
3130 Rendezvous Hanse 331 Mike Berry White Sail Cruisers 985 11:50 13:12:25 1:22:25 1:23:40 0:05:00 6.0
23 Life oyster 26 Oliver Kearin White Sail Cruisers 1040 11:50 13:19:27 1:29:27 1:26:01 0:07:43 7.0
3017 Rimfire Hustler 30 Richard & Sue Taylor White Sail Cruisers 1040 11:50 13:19:57 1:29:57 1:26:29 0:08:13 8.0
8574 Clockwise Sadler 32 Jack Davis White Sail Cruisers 1040 11:50 13:20:26 1:30:26 1:26:57 0:08:42 9.0
7401 Hannelore Bavaria 34 David Curtis White Sail Cruisers 980 11:50 13:19:11 1:29:11 1:31:00 0:12:10 10.0
47 Living Water Parker 235 David Willey White Sail Cruisers 1110 11:50 13:44:10 1:54:10 1:42:51 0:26:56 11.0
X6 Mamora Jeanneau Sun Odyssey 479 Colin Clamp White Sail Cruisers 810 11:50 13:16:39 1:26:39 1:46:59 0:22:59 12.0
1454 Fizzz Hanse320 Matthew Townend White Sail Cruisers 970 11:50 13:39:18 1:49:18 1:52:41 0:33:04 13.0
513 Freebird Seamaster 23' Bilge Keel Terry Thurgood White Sail Cruisers 1290     TLE     15.0
7147Y Skebawn Rustler 31 Mark Trebilcock White Sail Cruisers 1090     DNC     18.0
EN Enigma Van der Stadt 8M offshore Victoria Khan White Sail Cruisers 1150     DNC     18.0
X7 Naiad of Arne Scanmar 35 Nick Pargeter White Sail Cruisers 1000     DNC     18.0


merseaweek.org

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com