event burgee

Mersea Week 2021 Cruisers and Smacks

West Mersea

Results are provisional as of 17:16 on August 13, 2021

WMYC Regatta - Classic Yachts & Gaffers B Fleet - 13/08/2021 at 11:20

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:00
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
25 Zest Tumlare Julian Lord Classic Yachts & Gaffers B Fast 1085 12345 12:00 14:20:46 2:20:46 2:09:44 0:00:00 1.0
X4 Nesta Gaff cutter Nancy Harrisson Classic Yachts & Gaffers B Slow 1270 12345 12:00 14:47:32 2:47:32 2:11:55 0:02:46 2.0
X1 Tasman Buchanan ECOD Peter Clarke Classic Yachts & Gaffers B Slow 1200 12345 12:00 14:38:33 2:38:33 2:12:08 0:02:52 3.0
701 Flicka11 Folkboat Scot Yeates Classic Yachts & Gaffers B Fast 1115 12345 12:00 14:28:36 2:28:36 2:13:16 0:03:56 4.0
406 Droleen ll Brittany class Simon Lewington Classic Yachts & Gaffers B Fast 1135 12345 12:00 14:32:00 2:32:00 2:13:55 0:04:45 5.0
64 Lodestar Stella Mark Montgomery-Smith Classic Yachts & Gaffers B Fast 1125 12345 12:00 14:32:26 2:32:26 2:15:30 0:06:29 6.0
6955Y Woodwind Jarrett 34 (one off) Roger Jarrett Classic Yachts & Gaffers B Fast 1090 12345 12:00 14:34:05 2:34:05 2:21:22 0:12:40 7.0
CS12 Fanny of Cowes Classic Richard Ham Classic Yachts & Gaffers B Slow 1190 12345 12:00 14:50:20 2:50:20 2:23:08 0:15:57 8.0
X5 Gudgeon Alfred Mylne Yawl Ross Wey Classic Yachts & Gaffers B Fast 1000 12345 12:00 14:28:05 2:28:05 2:28:05 0:18:21 9.0
X2 Iskra David Hillyard Gaff Cutter Keith Muncey Classic Yachts & Gaffers B Slow 1290 12345 12:00 15:16:16 3:16:16 2:32:09 0:28:54 10.0
9 Moonstone lX Bay Cruiser Persephone Lewin Classic Yachts & Gaffers B Slow 1165 12345 12:00 15:01:11 3:01:11 2:35:31 0:30:02 11.0
80Y Phialle Kim Holman no. 1, 1956, Masthead Sloop Stephen Jones Classic Yachts & Gaffers B Slow 1155 12345 12:00 14:59:58 2:59:58 2:35:49 0:30:07 12.0
74Y Patica Buchanan Sloop Joe Kershaw Classic Yachts & Gaffers B Slow 1180 12345     RET     14.0
X3 Fifi Classic Yachts and Gaffers Frederick Tester Classic Yachts & Gaffers B Slow 1150 12345     DNC     16.0
254 Al Said Cornish Shrimper Mk1 Joyce Brown Classic Yachts & Gaffers B Slow 1208 1     DNC     16.0

WMYC Regatta - LH Cruisers A Fleet - 13/08/2021 at 11:20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:40
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
9898 Wookie First 31.7 Stuart Howells LH Cruisers A   924 12345 11:40 14:10:21 2:30:21 2:42:43 0:00:00 1.0
9638 Bananaman Projection 762 Bruce Woodcock LH Cruisers A   928 12345 11:40 14:13:20 2:33:20 2:45:14 0:02:20 2.0
9293 Jazz J92 John Attewell LH Cruisers A   896 12345 11:40 14:10:34 2:30:34 2:48:03 0:04:46 3.0
223 Berlingo Mini transat 6.50 Robin Dutton LH Cruisers A   892 12345 11:40 14:15:10 2:35:10 2:53:57 0:10:01 4.0
4292 Starfall 2 Sigma 33 OOD John Clifton LH Cruisers A   962 12345 11:40 14:28:56 2:48:56 2:55:36 0:12:24 5.0
1983 Kraken Brenta 24 Dave Weston LH Cruisers A   927 12345 11:40 14:27:31 2:47:31 3:00:43 0:16:41 6.0
887 Sorcerer Sigma 8 Paul Berry LH Cruisers A   895 12345 11:40 14:23:17 2:43:17 3:02:26 0:17:39 7.0
K44 Black Diamond Yachting World Diamond Greg Dunn LH Cruisers A   985 12345     RET     9.0

WMYC Regatta - LH Cruisers B Fleet - 13/08/2021 at 11:20

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 12:10
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
9977 Tearaway MGC27 Richard Holroyd LH Cruisers B   1008 12345 12:10 14:22:01 2:12:01 2:10:58 0:00:00 1.0
1474C Dura Sigma 292 Shirley Swan & Alan Mason LH Cruisers B   1040 12345 12:10 14:28:53 2:18:53 2:13:33 0:02:41 2.0
146 Sandhopper Parker 27 Ernie &Cheryl Breavington LH Cruisers B   1025 12345 12:10 14:28:00 2:18:00 2:14:38 0:03:45 3.0
8452 Skybird MGC27 Vic Prior LH Cruisers B   996 12345 12:10 14:25:25 2:15:25 2:15:58 0:04:58 4.0
3820 Algonquin C & C 27 Barry Ashmore LH Cruisers B   997 12345 12:10 14:26:52 2:16:52 2:17:17 0:06:17 5.0
189T Recoil MG Spring 25 Bryan Gasson LH Cruisers B   1030 12345     RET     7.0
7045 Aquaholic 707 Angus Eckstein LH Cruisers B   1090       DNC     9.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt LH Cruisers B   1015 1     DNC     9.0

WMYC Regatta - Smacks Fleet - 13/08/2021 at 11:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:20
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
CK318 Alberta Smack Richard Haines Smacks Fast 1.120 12345 11:20 13:29:55 2:09:55 2:25:30 0:00:00 1.0
CK395 Puritan Smack Charlotte Cock Smacks Slow 1.000 12345 11:20 13:50:58 2:30:58 2:30:58 0:05:28 2.0
CK52 Kate Smack Will Crossley Smacks Fast 1.075 12345 11:20 13:40:45 2:20:45 2:31:18 0:05:24 3.0
CK328 Sunbeam Smack John Minister Smacks Fast 1.070 12345 11:20 13:44:34 2:24:34 2:34:41 0:08:35 4.0
CK171 Peace Smack Angus Milgate Smacks Fast 1.060 12345 11:20 13:46:35 2:26:35 2:35:23 0:09:19 5.0
CK46 Gracie Smack Nick Purdie Smacks Slow 0.975 12345 11:20 13:59:41 2:39:41 2:35:41 0:10:27 6.0
CK82 Katie Smack Phil Plumtree Smacks Slow 0.940 12345 11:20 14:13:25 2:53:25 2:43:01 0:18:37 7.0
CK258 Charlotte Ellen Smack James Bardrick Smacks Fast 1.060 12345 11:20 14:04:27 2:44:27 2:54:19 0:27:11 8.0

WMYC Regatta - White Sail Cruisers Fleet - 13/08/2021 at 11:20

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:50
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
3432 UFO Hustler 25.5 Robert Mercer White Sail Cruisers Slow 1080 12345 11:50 14:20:20 2:30:20 2:19:12 0:00:00 1.0
4729L Tamarisk Oceanis Clipper 323 Rob Smith White Sail Cruisers Fast 1010 12345 11:50 14:11:06 2:21:06 2:19:42 0:00:31 2.0
6238Y SeaPie Oyster 26 Jon&Penny French White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:15:36 2:25:36 2:20:00 0:00:50 3.0
7147Y Skebawn Rustler 31 Mark Trebilcock White Sail Cruisers Slow 1090 12345 11:50 14:23:01 2:33:01 2:20:23 0:01:17 4.0
834R Bear Beneteau First 211 Steve & Debs White Sail Cruisers Slow 1075 12345 11:50 14:21:50 2:31:50 2:21:14 0:02:12 5.0
8574 Clockwise Sadler 32 Jack Davis White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:18:06 2:28:06 2:22:24 0:03:20 6.0
4475 Seahawk 11 Hanse 311 Jill & Andrew Stebbing White Sail Cruisers Fast 985 12345 11:50 14:10:57 2:20:57 2:23:06 0:03:50 7.0
3017 Rimfire Hustler 30 Richard & Sue Taylor White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:20:18 2:30:18 2:24:31 0:05:32 8.0
23 Life oyster 26 Oliver Kearin White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:24:31 2:34:31 2:28:34 0:09:45 9.0
7401 Hannelore Bavaria 34 David Curtis White Sail Cruisers Fast 980 12345 11:50 14:16:54 2:26:54 2:29:54 0:10:29 10.0
X6 Mamora Jeanneau Sun Odyssey 479 Colin Clamp White Sail Cruisers Fast 810 12345 11:50 13:57:50 2:07:50 2:37:49 0:15:05 11.0
47 Living Water Parker 235 David Willey White Sail Cruisers Slow 1110 12345     RET     14.0
513 Freebird Seamaster 23' Bilge Keel Terry Thurgood White Sail Cruisers Slow 1290 125     RET     14.0
3130 Rendezvous Hanse 331 Mike Berry White Sail Cruisers Fast 985 123     DNC     19.0
1454 Fizzz Hanse320 Matthew Townend White Sail Cruisers Fast 970 12345     DNC     19.0
EN Enigma Van der Stadt 8M offshore Victoria Khan White Sail Cruisers Slow 1150 12345     DNC     19.0
X7 Naiad of Arne Scanmar 35 Nick Pargeter White Sail Cruisers Fast 1000       DNC     19.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt White Sail Cruisers   1015 5     DNS     19.0


merseaweek.org

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com