WEST MERSEA YACHT CLUB REGATTA

Results are provisional as of 14:39 on August 15, 2021

Dinghy Class Fast Please select Event Class:

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta Total Nett
RS400 Fast 1426 Dan Woodcock 942 1.0 (7.0 DSQ) 1.0 1.0 1.0 11.0 4.0
B14 B14 783 Henry Wells 860 2.0 1.0 2.0 (7.0 DNC) 3.0 15.0 8.0
RS600 Fast Handiicap 951 Michael Iszatt 920 (7.0 DNC) 2.0 7.0 DNC 2.0 2.0 20.0 13.0
Wayfarer11 Wayfarer 7795 Garry Wren 1101 3.0 (7.0 DSQ) 3.0 3.0 5.0 RET 21.0 14.0
49er Dinghy - Old Rig 49er Dinghy - Old Rig 459 Alex Slade 710 4.0 6.0 RET 4.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 28.0 21.0
S500 RS500 dinghy 506 Richard Green 966 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 35.0 28.0

Dinghy Class Medium Please select Event Class:

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta Total Nett
Enterprise Enterprise 23049 Brian Cumming 1122 1.0 2.0 1.0 (11.0 DNC) 2.0 17.0 6.0
Laser Laser Radial 216012 Poppy lowe 1147 4.0 3.0 (6.0) 1.0 3.0 17.0 11.0
Boon Wooden Solo 4700 Brian Lamb 1142 2.0 (6.0) 3.0 3.0 5.0 19.0 13.0
Winder 3 Solo 5270 Viv Fox 1142 3.0 5.0 4.0 2.0 (8.0 OCS) 22.0 14.0
Laser Radial Laser Radial 121797 Alex Thomson 1147 6.0 1.0 5.0 6.0 (8.0 OCS) 26.0 18.0
Laser radial ILCA 6 158097 Sam Grout 1147 (8.0) 4.0 7.0 4.0 6.0 29.0 21.0
Laser 2k Laser 2000 21811 Rosie Brown 1114 5.0 7.0 (8.0) 7.0 4.0 31.0 23.0
Solo Solo 5540 Keith Stubbs 1142 7.0 (11.0 DNC) 2.0 5.0 11.0 DNC 36.0 25.0
Laser radial Laser radial 186241 Olivia Watkins 1147 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 45.0 34.0
Sports 14 hired from DSC Sports 14 448 Jackie Morley 1055 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 8.0 7.0 48.0 37.0

Dinghy Class Slow Please select Event Class:

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta Total Nett
ILCA 4/Laser 4.7 Laser 4.7 212224 Alex Canham 1208 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 6.0 4.0
Laser 4.7 Laser 4.7 183319 Lindsey Allen 1208 2.0 (5.0 DNF) 3.0 1.0 2.0 13.0 8.0
4.7 Laser 4.7 130752 Abbie Clarke 1208 3.0 (7.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 18.0 11.0
Laser 4.7 Laser 4.7 197660 Mary Richardson 1208 5.0 RET 5.0 DNF (7.0 DSQ) 5.0 4.0 26.0 19.0
Topper Topper 26638 Denis Richardson 1365 (7.0 DNC) 5.0 DNF 7.0 DNC 4.0 7.0 DNC 30.0 23.0
Cornish Cormorant 12 Lug sail Cornish Cormorant - Lugger 24 Ifor Bielecki 1435 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 35.0 28.0

MFOB Fast Please select Event Class:

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta Total Nett
Mystery MFOB Fast CK59 Tom Bowman 1150 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 4.0
Prince MFOB Fast WM33 William Montgomerie 1155 (4.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 12.0 8.0
Joanne MFOB Fast OZ1 Chris Green 1105 1.0 4.0 3.0 5.0 (6.0) 19.0 13.0
Merlin MFOB Fast WM25 Bryan Sargeant 1100 3.0 (13.0 DSQ) 5.0 7.0 4.0 32.0 19.0
Miss X MFOB Fast WM76 George & Edward Holroyd 1150 5.0 3.0 7.0 (11.0) 5.0 31.0 20.0
Tanner MFOB Fast WM39 Ben Woodcraft 1175 6.0 (13.0 DNC) 4.0 3.0 9.0 RET 35.0 22.0
Thrift MFOB Fast WM3 David Haynes 1110 7.0 (13.0 DNC) 9.0 6.0 3.0 38.0 25.0
Mersea Native MFOB Fast CK94 Lars & Nicky Ditchburn 1195 11.0 RET (13.0 DNC) 6.0 4.0 9.0 RET 43.0 30.0
Spray MFOB Fast CK135 Oliver & Victoria Grogan 1190 8.0 8.0 RET 10.0 8.0 (13.0 DNC) 47.0 34.0
Jack MFOB Fast CK91 Mark Farthing 1200 9.0 8.0 DNF 8.0 10.0 (13.0 DNC) 48.0 35.0
Winnie MFOB Fast CK98 Simon Jacklin 1200 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 9.0 13.0 DNC 61.0 48.0
Froggie MFOB Fast WM99 Henry Wells 1200 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 65.0 52.0

MFOB Slow Please select Event Class:

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: DSC Regatta Mersea Week Points 1 Mersea Week Points 2 Mersea Week Points 3 WMYC Regatta Total Nett
Willotte MFOB Slow WM27 Graeme Provan 1210 2.0 (12.0 DNC) 2.0 4.0 1.0 21.0 9.0
Eden MFOB Slow WM7 Will Powell 1240 4.0 1.0 (10.0 OCS) 2.0 2.0 19.0 9.0
Vicuna MFOB Slow WM60 Beverley Philpott 1225 1.0 (12.0 DNC) 3.0 1.0 8.0 RET 25.0 13.0
Genesta MFOB Slow WM700 Rob & Clare Lee 1265 6.0 (8.0 RET) 5.0 3.0 3.0 25.0 17.0
Samphire MFOB Slow WM28 William & Lou Cohen 1230 (7.0) 2.0 7.0 6.0 4.0 26.0 19.0
Joy MFOB Slow WM48 Robert Crossley 1205 5.0 3.0 6.0 5.0 (12.0 DNC) 31.0 19.0
Lady Gwynfred MFOB Slow WM10 Chris Brown 1320 8.0 8.0 RET 4.0 7.0 (12.0 DNC) 39.0 27.0
Ally Lump MFOB Slow WM0 William Baker 1270 3.0 (12.0 DNC) 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 40.0 28.0
Bluff MFOB Slow WM35 Jane Marr 1350 (11.0 RET) 8.0 DNF 9.0 9.0 5.0 42.0 31.0
Mystery of Tollesbury MFOB Slow A1 Angela Payne 1205 (9.0) 8.0 DNF 8.0 8.0 8.0 RET 41.0 32.0
MBusy Bee MFOB Slow WM123 Dave Quested 1340 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 60.0 48.0

DSC Regatta - Dinghy Class Fast Please select Event Class: - 10 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:05
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
RS400 Fast 1426 Dan Woodcock 942 0:46:07 0:48:57 0:00:00 1.0
B14 B14 783 Henry Wells 860 0:46:50 0:54:27 0:04:44 2.0
Wayfarer11 Wayfarer 7795 Garry Wren 1101 1:07:09 1:00:59 0:13:15 3.0
49er Dinghy - Old Rig 49er Dinghy - Old Rig 459 Alex Slade 710 0:51:09 1:12:03 0:16:23 4.0
RS600 Fast Handiicap 951 Michael Iszatt 920 DNC     7.0
S500 RS500 dinghy 506 Richard Green 966 DNC     7.0

Mersea Week Points 1 - Dinghy Class Fast Please select Event Class: - 09 Aug 2021 at 13:15

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:25
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
B14 B14 783 Henry Wells 860 0:56:12 1:05:21 0:00:00 1.0
RS600 Fast Handiicap 951 Michael Iszatt 920 1:04:09 1:09:44 0:04:02 2.0
49er Dinghy - Old Rig 49er Dinghy - Old Rig 459 Alex Slade 710 RET     6.0
RS400 Fast 1426 Dan Woodcock 942 DSQ     7.0
Wayfarer11 Wayfarer 7795 Garry Wren 1101 DSQ     7.0
S500 RS500 dinghy 506 Richard Green 966 DNC     7.0

Mersea Week Points 2 - Dinghy Class Fast Please select Event Class: - 12 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:30
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
RS400 Fast 1426 Dan Woodcock 942 0:35:12 0:37:22 0:00:00 1.0
B14 B14 783 Henry Wells 860 0:33:38 0:39:07 0:01:30 2.0
Wayfarer11 Wayfarer 7795 Garry Wren 1101 0:53:25 0:48:31 0:12:17 3.0
49er Dinghy - Old Rig 49er Dinghy - Old Rig 459 Alex Slade 710 0:44:10 1:02:12 0:17:38 4.0
RS600 Fast Handiicap 951 Michael Iszatt 920 DNC     7.0
S500 RS500 dinghy 506 Richard Green 966 DNC     7.0

Mersea Week Points 3 - Dinghy Class Fast Please select Event Class: - 12 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
RS400 Fast 1426 Dan Woodcock 942 0:49:12 0:52:14 0:00:00 1.0
RS600 Fast Handiicap 951 Michael Iszatt 920 0:48:47 0:53:02 0:00:44 2.0
Wayfarer11 Wayfarer 7795 Garry Wren 1101 1:11:44 1:05:09 0:14:14 3.0
B14 B14 783 Henry Wells 860 DNC     7.0
49er Dinghy - Old Rig 49er Dinghy - Old Rig 459 Alex Slade 710 DNC     7.0
S500 RS500 dinghy 506 Richard Green 966 DNC     7.0

WMYC Regatta - Dinghy Class Fast Please select Event Class: - 13 Aug 2021 at 14:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:10
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
RS400 Fast 1426 Dan Woodcock 942 0:45:51 0:48:40 0:00:00 1.0
RS600 Fast Handiicap 951 Michael Iszatt 920 0:47:40 0:51:49 0:02:53 2.0
B14 B14 783 Henry Wells 860 0:44:46 0:52:03 0:02:54 3.0
Wayfarer11 Wayfarer 7795 Garry Wren 1101 RET     5.0
49er Dinghy - Old Rig 49er Dinghy - Old Rig 459 Alex Slade 710 DNC     7.0
S500 RS500 dinghy 506 Richard Green 966 DNC     7.0

DSC Regatta - Dinghy Class Medium Please select Event Class: - 10 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:00
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Enterprise Enterprise 23049 Brian Cumming 1122 0:42:12 0:37:37 0:00:00 1.0
Boon Wooden Solo 4700 Brian Lamb 1142 0:45:53 0:40:11 0:02:56 2.0
Winder 3 Solo 5270 Viv Fox 1142 0:46:33 0:40:46 0:03:36 3.0
Laser Laser Radial 216012 Poppy lowe 1147 0:49:08 0:42:50 0:06:00 4.0
Laser 2k Laser 2000 21811 Rosie Brown 1114 0:48:12 0:43:16 0:06:18 5.0
Laser Radial Laser Radial 121797 Alex Thomson 1147 0:49:50 0:43:27 0:06:42 6.0
Solo Solo 5540 Keith Stubbs 1142 0:50:24 0:44:08 0:07:27 7.0
Laser radial ILCA 6 158097 Sam Grout 1147 0:51:36 0:44:59 0:08:28 8.0
Laser radial Laser radial 186241 Olivia Watkins 1147 DNC     11.0
Sports 14 hired from DSC Sports 14 448 Jackie Morley 1055 DNC     11.0

Mersea Week Points 1 - Dinghy Class Medium Please select Event Class: - 09 Aug 2021 at 13:15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:20
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Laser Radial Laser Radial 121797 Alex Thomson 1147 1:04:48 0:56:30 0:00:00 1.0
Enterprise Enterprise 23049 Brian Cumming 1122 1:03:25 0:56:31 0:00:02 2.0
Laser Laser Radial 216012 Poppy lowe 1147 1:13:34 1:04:08 0:08:46 3.0
Laser radial ILCA 6 158097 Sam Grout 1147 1:19:36 1:09:24 0:14:48 4.0
Winder 3 Solo 5270 Viv Fox 1142 1:21:26 1:11:18 0:16:55 5.0
Boon Wooden Solo 4700 Brian Lamb 1142 1:22:46 1:12:29 0:18:15 6.0
Laser 2k Laser 2000 21811 Rosie Brown 1114 1:24:16 1:15:39 0:21:20 7.0
Solo Solo 5540 Keith Stubbs 1142 DNC     11.0
Laser radial Laser radial 186241 Olivia Watkins 1147 DNC     11.0
Sports 14 hired from DSC Sports 14 448 Jackie Morley 1055 DNC     11.0

Mersea Week Points 2 - Dinghy Class Medium Please select Event Class: - 12 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:25
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Enterprise Enterprise 23049 Brian Cumming 1122 0:27:32 0:24:32 0:00:00 1.0
Solo Solo 5540 Keith Stubbs 1142 0:28:52 0:25:17 0:00:51 2.0
Boon Wooden Solo 4700 Brian Lamb 1142 0:29:03 0:25:26 0:01:02 3.0
Winder 3 Solo 5270 Viv Fox 1142 0:29:22 0:25:43 0:01:21 4.0
Laser Radial Laser Radial 121797 Alex Thomson 1147 0:29:51 0:26:01 0:01:42 5.0
Laser Laser Radial 216012 Poppy lowe 1147 0:30:50 0:26:53 0:02:41 6.0
Laser radial ILCA 6 158097 Sam Grout 1147 0:32:17 0:28:09 0:04:08 7.0
Laser 2k Laser 2000 21811 Rosie Brown 1114 0:32:42 0:29:21 0:05:22 8.0
Laser radial Laser radial 186241 Olivia Watkins 1147 DNC     11.0
Sports 14 hired from DSC Sports 14 448 Jackie Morley 1055 DNC     11.0

Mersea Week Points 3 - Dinghy Class Medium Please select Event Class: - 12 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:05
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Laser Laser Radial 216012 Poppy lowe 1147 1:04:32 0:56:16 0:00:00 1.0
Winder 3 Solo 5270 Viv Fox 1142 1:04:39 0:56:37 0:00:24 2.0
Boon Wooden Solo 4700 Brian Lamb 1142 1:05:05 0:56:59 0:00:50 3.0
Laser radial ILCA 6 158097 Sam Grout 1147 1:06:20 0:57:50 0:01:48 4.0
Solo Solo 5540 Keith Stubbs 1142 1:06:22 0:58:07 0:02:07 5.0
Laser Radial Laser Radial 121797 Alex Thomson 1147 1:12:08 1:02:53 0:07:36 6.0
Laser 2k Laser 2000 21811 Rosie Brown 1114 1:10:15 1:03:04 0:07:34 7.0
Sports 14 hired from DSC Sports 14 448 Jackie Morley 1055 1:11:18 1:07:35 0:11:57 8.0
Enterprise Enterprise 23049 Brian Cumming 1122 DNC     11.0
Laser radial Laser radial 186241 Olivia Watkins 1147 DNC     11.0

WMYC Regatta - Dinghy Class Medium Please select Event Class: - 13 Aug 2021 at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:05
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Laser radial Laser radial 186241 Olivia Watkins 1147 0:59:54 0:52:13 0:00:00 1.0
Enterprise Enterprise 23049 Brian Cumming 1122 0:59:43 0:53:13 0:01:07 2.0
Laser Laser Radial 216012 Poppy lowe 1147 1:02:01 0:54:04 0:02:07 3.0
Laser 2k Laser 2000 21811 Rosie Brown 1114 1:00:42 0:54:29 0:02:31 4.0
Boon Wooden Solo 4700 Brian Lamb 1142 1:07:45 0:59:20 0:08:07 5.0
Laser radial ILCA 6 158097 Sam Grout 1147 1:17:07 1:07:14 0:17:13 6.0
Sports 14 hired from DSC Sports 14 448 Jackie Morley 1055 1:22:49 1:18:30 0:27:43 7.0
Winder 3 Solo 5270 Viv Fox 1142 OCS     8.0
Laser Radial Laser Radial 121797 Alex Thomson 1147 OCS     8.0
Solo Solo 5540 Keith Stubbs 1142 DNC     11.0

DSC Regatta - Dinghy Class Slow Please select Event Class: - 10 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:55
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
ILCA 4/Laser 4.7 Laser 4.7 212224 Alex Canham 1208 0:54:41 0:45:16 0:00:00 1.0
Laser 4.7 Laser 4.7 183319 Lindsey Allen 1208 0:55:29 0:45:56 0:00:48 2.0
4.7 Laser 4.7 130752 Abbie Clarke 1208 0:57:23 0:47:30 0:02:42 3.0
Laser 4.7 Laser 4.7 197660 Mary Richardson 1208 RET     5.0
Topper Topper 26638 Denis Richardson 1365 DNC     7.0
Cornish Cormorant 12 Lug sail Cornish Cormorant - Lugger 24 Ifor Bielecki 1435 DNC     7.0

Mersea Week Points 1 - Dinghy Class Slow Please select Event Class: - 09 Aug 2021 at 13:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:15
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
ILCA 4/Laser 4.7 Laser 4.7 212224 Alex Canham 1208 0:42:27 0:35:08 0:00:00 1.0
Laser 4.7 Laser 4.7 183319 Lindsey Allen 1208 DNF     5.0
Laser 4.7 Laser 4.7 197660 Mary Richardson 1208 DNF     5.0
Topper Topper 26638 Denis Richardson 1365 DNF     5.0
4.7 Laser 4.7 130752 Abbie Clarke 1208 DNC     7.0
Cornish Cormorant 12 Lug sail Cornish Cormorant - Lugger 24 Ifor Bielecki 1435 DNC     7.0

Mersea Week Points 2 - Dinghy Class Slow Please select Event Class: - 12 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:20
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
ILCA 4/Laser 4.7 Laser 4.7 212224 Alex Canham 1208 0:27:26 0:22:43 0:00:00 1.0
4.7 Laser 4.7 130752 Abbie Clarke 1208 0:33:31 0:27:45 0:06:05 2.0
Laser 4.7 Laser 4.7 183319 Lindsey Allen 1208 0:34:13 0:28:20 0:06:47 3.0
Laser 4.7 Laser 4.7 197660 Mary Richardson 1208 DSQ     7.0
Topper Topper 26638 Denis Richardson 1365 DNC     7.0
Cornish Cormorant 12 Lug sail Cornish Cormorant - Lugger 24 Ifor Bielecki 1435 DNC     7.0

Mersea Week Points 3 - Dinghy Class Slow Please select Event Class: - 12 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:00
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Laser 4.7 Laser 4.7 183319 Lindsey Allen 1208 0:49:31 0:40:59 0:00:00 1.0
ILCA 4/Laser 4.7 Laser 4.7 212224 Alex Canham 1208 0:52:04 0:43:06 0:02:33 2.0
4.7 Laser 4.7 130752 Abbie Clarke 1208 0:53:23 0:44:11 0:03:52 3.0
Topper Topper 26638 Denis Richardson 1365 1:04:30 0:47:15 0:08:33 4.0
Laser 4.7 Laser 4.7 197660 Mary Richardson 1208 0:59:27 0:49:13 0:09:56 5.0
Cornish Cormorant 12 Lug sail Cornish Cormorant - Lugger 24 Ifor Bielecki 1435 DNC     7.0

WMYC Regatta - Dinghy Class Slow Please select Event Class: - 13 Aug 2021 at 14:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:00
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
ILCA 4/Laser 4.7 Laser 4.7 212224 Alex Canham 1208 0:40:38 0:33:38 0:00:00 1.0
Laser 4.7 Laser 4.7 183319 Lindsey Allen 1208 0:42:04 0:34:49 0:01:26 2.0
4.7 Laser 4.7 130752 Abbie Clarke 1208 0:42:14 0:34:58 0:01:36 3.0
Laser 4.7 Laser 4.7 197660 Mary Richardson 1208 0:46:15 0:38:17 0:05:37 4.0
Topper Topper 26638 Denis Richardson 1365 DNC     7.0
Cornish Cormorant 12 Lug sail Cornish Cormorant - Lugger 24 Ifor Bielecki 1435 DNC     7.0

DSC Regatta - MFOB Fast Please select Event Class: - 10 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:15
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Joanne MFOB Fast OZ1 Chris Green 1105 0:48:30 0:43:53 0:00:00 1.0
Mystery MFOB Fast CK59 Tom Bowman 1150 0:52:27 0:45:37 0:01:58 2.0
Merlin MFOB Fast WM25 Bryan Sargeant 1100 0:52:59 0:48:10 0:04:42 3.0
Prince MFOB Fast WM33 William Montgomerie 1155 0:55:47 0:48:18 0:05:05 4.0
Miss X MFOB Fast WM76 George & Edward Holroyd 1150 0:57:16 0:49:48 0:06:47 5.0
Tanner MFOB Fast WM39 Ben Woodcraft 1175 0:58:36 0:49:52 0:07:02 6.0
Thrift MFOB Fast WM3 David Haynes 1110 0:56:42 0:51:05 0:07:59 7.0
Spray MFOB Fast CK135 Oliver & Victoria Grogan 1190 1:04:53 0:54:31 0:12:39 8.0
Jack MFOB Fast CK91 Mark Farthing 1200 1:06:14 0:55:12 0:13:34 9.0
Mersea Native MFOB Fast CK94 Lars & Nicky Ditchburn 1195 RET     11.0
Winnie MFOB Fast CK98 Simon Jacklin 1200 DNC     13.0
Froggie MFOB Fast WM99 Henry Wells 1200 DNC     13.0

Mersea Week Points 1 - MFOB Fast Please select Event Class: - 09 Aug 2021 at 13:15

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 13:35
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Mystery MFOB Fast CK59 Tom Bowman 1150 1:36:23 1:23:49 0:00:00 1.0
Prince MFOB Fast WM33 William Montgomerie 1155 1:40:11 1:26:44 0:03:23 2.0
Miss X MFOB Fast WM76 George & Edward Holroyd 1150 1:45:37 1:31:50 0:09:14 3.0
Joanne MFOB Fast OZ1 Chris Green 1105 1:43:46 1:33:54 0:11:09 4.0
Spray MFOB Fast CK135 Oliver & Victoria Grogan 1190 RET     8.0
Jack MFOB Fast CK91 Mark Farthing 1200 DNF     8.0
Merlin MFOB Fast WM25 Bryan Sargeant 1100 DSQ     13.0
Tanner MFOB Fast WM39 Ben Woodcraft 1175 DNC     13.0
Thrift MFOB Fast WM3 David Haynes 1110 DNC     13.0
Mersea Native MFOB Fast CK94 Lars & Nicky Ditchburn 1195 DNC     13.0
Winnie MFOB Fast CK98 Simon Jacklin 1200 DNC     13.0
Froggie MFOB Fast WM99 Henry Wells 1200 DNC     13.0

Mersea Week Points 2 - MFOB Fast Please select Event Class: - 12 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 13:40
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Mystery MFOB Fast CK59 Tom Bowman 1150 0:42:36 0:37:03 0:00:00 1.0
Prince MFOB Fast WM33 William Montgomerie 1155 0:43:39 0:37:48 0:00:52 2.0
Joanne MFOB Fast OZ1 Chris Green 1105 0:41:47 0:37:49 0:00:51 3.0
Tanner MFOB Fast WM39 Ben Woodcraft 1175 0:45:48 0:38:59 0:02:16 4.0
Merlin MFOB Fast WM25 Bryan Sargeant 1100 0:43:59 0:39:59 0:03:14 5.0
Mersea Native MFOB Fast CK94 Lars & Nicky Ditchburn 1195 0:47:48 0:40:00 0:03:32 6.0
Miss X MFOB Fast WM76 George & Edward Holroyd 1150 0:46:04 0:40:03 0:03:28 7.0
Jack MFOB Fast CK91 Mark Farthing 1200 0:48:56 0:40:47 0:04:29 8.0
Thrift MFOB Fast WM3 David Haynes 1110 0:45:57 0:41:24 0:04:50 9.0
Spray MFOB Fast CK135 Oliver & Victoria Grogan 1190 0:49:23 0:41:30 0:05:18 10.0
Winnie MFOB Fast CK98 Simon Jacklin 1200 DNC     13.0
Froggie MFOB Fast WM99 Henry Wells 1200 DNC     13.0

Mersea Week Points 3 - MFOB Fast Please select Event Class: - 12 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:20
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Mystery MFOB Fast CK59 Tom Bowman 1150 1:07:37 0:58:48 0:00:00 1.0
Prince MFOB Fast WM33 William Montgomerie 1155 1:08:16 0:59:06 0:00:21 2.0
Tanner MFOB Fast WM39 Ben Woodcraft 1175 1:11:16 1:00:39 0:02:11 3.0
Mersea Native MFOB Fast CK94 Lars & Nicky Ditchburn 1195 1:12:30 1:00:40 0:02:14 4.0
Joanne MFOB Fast OZ1 Chris Green 1105 1:07:21 1:00:57 0:02:23 5.0
Thrift MFOB Fast WM3 David Haynes 1110 1:07:40 1:00:58 0:02:24 6.0
Merlin MFOB Fast WM25 Bryan Sargeant 1100 1:07:07 1:01:01 0:02:26 7.0
Spray MFOB Fast CK135 Oliver & Victoria Grogan 1190 1:14:20 1:02:28 0:04:22 8.0
Winnie MFOB Fast CK98 Simon Jacklin 1200 1:15:49 1:03:11 0:05:16 9.0
Jack MFOB Fast CK91 Mark Farthing 1200 1:15:57 1:03:18 0:05:24 10.0
Miss X MFOB Fast WM76 George & Edward Holroyd 1150 1:14:07 1:04:27 0:06:30 11.0
Froggie MFOB Fast WM99 Henry Wells 1200 DNC     13.0

WMYC Regatta - MFOB Fast Please select Event Class: - 13 Aug 2021 at 14:00

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 14:20
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Mystery MFOB Fast CK59 Tom Bowman 1150 0:39:15 0:34:08 0:00:00 1.0
Prince MFOB Fast WM33 William Montgomerie 1155 0:39:27 0:34:09 0:00:02 2.0
Thrift MFOB Fast WM3 David Haynes 1110 0:38:19 0:34:31 0:00:26 3.0
Merlin MFOB Fast WM25 Bryan Sargeant 1100 0:39:15 0:35:41 0:01:42 4.0
Miss X MFOB Fast WM76 George & Edward Holroyd 1150 0:41:04 0:35:43 0:01:49 5.0
Joanne MFOB Fast OZ1 Chris Green 1105 0:40:20 0:36:30 0:02:37 6.0
Tanner MFOB Fast WM39 Ben Woodcraft 1175 RET     9.0
Mersea Native MFOB Fast CK94 Lars & Nicky Ditchburn 1195 RET     9.0
Spray MFOB Fast CK135 Oliver & Victoria Grogan 1190 DNC     13.0
Jack MFOB Fast CK91 Mark Farthing 1200 DNC     13.0
Winnie MFOB Fast CK98 Simon Jacklin 1200 DNC     13.0
Froggie MFOB Fast WM99 Henry Wells 1200 DNC     13.0

DSC Regatta - MFOB Slow Please select Event Class: - 10 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15;10
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Vicuna MFOB Slow WM60 Beverley Philpott 1225 0;55;15 0;45;06 0;00;00 1.0
Willotte MFOB Slow WM27 Graeme Provan 1210 0;58;20 0;48;13 0;03;46 2.0
Ally Lump MFOB Slow WM0 William Baker 1270 1;03;02 0;49;38 0;05;45 3.0
Eden MFOB Slow WM7 Will Powell 1240 1;05;25 0;52;45 0;09;29 4.0
Joy MFOB Slow WM48 Robert Crossley 1205 1;03;36 0;52;47 0;09;15 5.0
Genesta MFOB Slow WM700 Rob & Clare Lee 1265 1;06;56 0;52;55 0;09;53 6.0
Samphire MFOB Slow WM28 William & Lou Cohen 1230 1;05;54 0;53;35 0;10;25 7.0
Lady Gwynfred MFOB Slow WM10 Chris Brown 1320 1;13;51 0;55;57 0;14;19 8.0
Mystery of Tollesbury MFOB Slow A1 Angela Payne 1205 1;17;27 1;04;16 0;23;06 9.0
Bluff MFOB Slow WM35 Jane Marr 1350 RET     11.0
MBusy Bee MFOB Slow WM123 Dave Quested 1340 DNC     12.0

Mersea Week Points 1 - MFOB Slow Please select Event Class: - 09 Aug 2021 at 13:15

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:30
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Eden MFOB Slow WM7 Will Powell 1240 1:50:03 1:28:45 0:00:00 1.0
Samphire MFOB Slow WM28 William & Lou Cohen 1230 1:58:08 1:36:03 0:08:58 2.0
Joy MFOB Slow WM48 Robert Crossley 1205 1:56:49 1:36:57 0:09:52 3.0
Genesta MFOB Slow WM700 Rob & Clare Lee 1265 RET     8.0
Lady Gwynfred MFOB Slow WM10 Chris Brown 1320 RET     8.0
Bluff MFOB Slow WM35 Jane Marr 1350 DNF     8.0
Mystery of Tollesbury MFOB Slow A1 Angela Payne 1205 DNF     8.0
Willotte MFOB Slow WM27 Graeme Provan 1210 DNC     12.0
Vicuna MFOB Slow WM60 Beverley Philpott 1225 DNC     12.0
Ally Lump MFOB Slow WM0 William Baker 1270 DNC     12.0
MBusy Bee MFOB Slow WM123 Dave Quested 1340 DNC     12.0

Mersea Week Points 2 - MFOB Slow Please select Event Class: - 12 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 13:35
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Ally Lump MFOB Slow WM0 William Baker 1270 0:49:37 0:39:04 0:00:00 1.0
Willotte MFOB Slow WM27 Graeme Provan 1210 0:47:32 0:39:17 0:00:16 2.0
Vicuna MFOB Slow WM60 Beverley Philpott 1225 0:48:25 0:39:31 0:00:33 3.0
Lady Gwynfred MFOB Slow WM10 Chris Brown 1320 0:54:06 0:40:59 0:02:32 4.0
Genesta MFOB Slow WM700 Rob & Clare Lee 1265 0:51:59 0:41:06 0:02:34 5.0
Joy MFOB Slow WM48 Robert Crossley 1205 0:50:27 0:41:52 0:03:22 6.0
Samphire MFOB Slow WM28 William & Lou Cohen 1230 0:53:13 0:43:16 0:05:10 7.0
Mystery of Tollesbury MFOB Slow A1 Angela Payne 1205 0:52:41 0:43:43 0:05:36 8.0
Bluff MFOB Slow WM35 Jane Marr 1350 1:00:35 0:44:53 0:07:50 9.0
Eden MFOB Slow WM7 Will Powell 1240 OCS     10.0
MBusy Bee MFOB Slow WM123 Dave Quested 1340 DNC     12.0

Mersea Week Points 3 - MFOB Slow Please select Event Class: - 12 Aug 2021 at 13:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:15
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Vicuna MFOB Slow WM60 Beverley Philpott 1225 1:12:39 0:59:18 0:00:00 1.0
Eden MFOB Slow WM7 Will Powell 1240 1:13:44 0:59:28 0:00:12 2.0
Genesta MFOB Slow WM700 Rob & Clare Lee 1265 1:15:47 0:59:54 0:00:46 3.0
Willotte MFOB Slow WM27 Graeme Provan 1210 1:13:56 1:01:06 0:02:10 4.0
Joy MFOB Slow WM48 Robert Crossley 1205 1:14:10 1:01:33 0:02:42 5.0
Samphire MFOB Slow WM28 William & Lou Cohen 1230 1:16:22 1:02:05 0:03:25 6.0
Lady Gwynfred MFOB Slow WM10 Chris Brown 1320 1:23:22 1:03:09 0:05:05 7.0
Mystery of Tollesbury MFOB Slow A1 Angela Payne 1205 1:18:32 1:05:10 0:07:04 8.0
Bluff MFOB Slow WM35 Jane Marr 1350 1:35:00 1:10:22 0:14:56 9.0
Ally Lump MFOB Slow WM0 William Baker 1270 DNC     12.0
MBusy Bee MFOB Slow WM123 Dave Quested 1340 DNC     12.0

WMYC Regatta - MFOB Slow Please select Event Class: - 13 Aug 2021 at 14:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:15
Precise model: Precise class/type: Sail No: Name of Entrant: Portsmouth Yardstick No: Elapsed Corrected BCE Points
Willotte MFOB Slow WM27 Graeme Provan 1210 0:39:52 0:32:57 0:00:00 1.0
Eden MFOB Slow WM7 Will Powell 1240 0:41:37 0:33:34 0:00:46 2.0
Genesta MFOB Slow WM700 Rob & Clare Lee 1265 0:43:22 0:34:17 0:01:41 3.0
Samphire MFOB Slow WM28 William & Lou Cohen 1230 0:42:29 0:34:32 0:01:57 4.0
Bluff MFOB Slow WM35 Jane Marr 1350 0:47:51 0:35:27 0:03:22 5.0
Vicuna MFOB Slow WM60 Beverley Philpott 1225 RET     8.0
Mystery of Tollesbury MFOB Slow A1 Angela Payne 1205 RET     8.0
Joy MFOB Slow WM48 Robert Crossley 1205 DNC     12.0
Lady Gwynfred MFOB Slow WM10 Chris Brown 1320 DNC     12.0
Ally Lump MFOB Slow WM0 William Baker 1270 DNC     12.0
MBusy Bee MFOB Slow WM123 Dave Quested 1340 DNC     12.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com