event burgee

Mersea Week 2021 Cruisers and Smacks

West Mersea

Results are provisional as of 17:46 on August 13, 2021

Classic Yachts & Gaffers B Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races DSC Regatta
10/08/2021 14:30
Mersea Week Points 1
09/08/2021 1120
Mersea Week Points 2
10/08/2021 11:20
Mersea Week Points 3
12/08/2021 11:20
WMYC Regatta
13/08/2021 11:20
Total Nett
25 Zest Tumlare Julian Lord Classic Yachts & Gaffers B Fast 1085 12345 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 6.0 4.0
406 Droleen ll Brittany class Simon Lewington Classic Yachts & Gaffers B Fast 1135 12345 (6.0 TLE) 3.0 3.0 3.0 5.0 20.0 14.0
701 Flicka11 Folkboat Scot Yeates Classic Yachts & Gaffers B Fast 1090 12345 3.0 (12.0 RET) 4.0 7.0 4.0 30.0 18.0
X1 Tasman Buchanan ECOD Peter Clarke Classic Yachts & Gaffers B Slow 1195 12345 6.0 TLE 2.0 (10.0) 8.0 3.0 29.0 19.0
6955Y Woodwind Jarrett 34 (one off) Roger Jarrett Classic Yachts & Gaffers B Fast 1090 12345 2.0 4.0 6.0 (10.0) 7.0 29.0 19.0
X4 Nesta Gaff cutter Nancy Harrisson Classic Yachts & Gaffers B Slow 1270 12345 (12.0 RET) 6.0 5.0 6.0 2.0 31.0 19.0
64 Lodestar Stella Mark Montgomery-Smith Classic Yachts & Gaffers B Fast 1125 12345 12.0 RET (16.0 DNC) 2.0 1.0 6.0 37.0 21.0
X2 Iskra David Hillyard Gaff Cutter Keith Muncey Classic Yachts & Gaffers B Slow 1290 12345 6.0 TLE 5.0 8.0 (11.0) 10.0 40.0 29.0
X5 Gudgeon Alfred Mylne Yawl Ross Wey Classic Yachts & Gaffers B Fast 975 12345 4.0 8.0 12.0 (13.0) 9.0 46.0 33.0
CS12 Fanny of Cowes Classic Richard Ham Classic Yachts & Gaffers B Slow 1170 12345 (12.0 RET) 7.0 9.0 9.0 8.0 45.0 33.0
74Y Patica Buchanan Sloop Joe Kershaw Classic Yachts & Gaffers B Slow 1170 12345 12.0 RET 12.0 RET 7.0 5.0 (14.0 RET) 50.0 36.0
9 Moonstone lX Bay Cruiser Persephone Lewin Classic Yachts & Gaffers B Slow 1150 12345 (16.0 DNC) 9.0 11.0 12.0 11.0 59.0 43.0
80Y Phialle Kim Holman no. 1, 1956, Masthead Sloop Stephen Jones Classic Yachts & Gaffers B Slow 1155 12345 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 12.0 64.0 48.0
X3 Fifi Classic Yachts and Gaffers Frederick Tester Classic Yachts & Gaffers B Slow 1150 12345 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0 64.0
254 Al Said Cornish Shrimper Mk1 Joyce Brown Classic Yachts & Gaffers B Slow 1208 1 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0 64.0

LH Cruisers A Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races DSC Regatta
10/08/2021 14:30
Mersea Week Points 1
09/08/2021 1120
Mersea Week Points 2
10/08/2021 11:20
Mersea Week Points 3
12/08/2021 11:20
WMYC Regatta
13/08/2021 11:20
Total Nett
9898 Wookie First 31.7 Stuart Howells LH Cruisers A   924 12345 2.0 TLE 4.0 1.0 (6.0) 1.0 14.0 8.0
K44 Black Diamond Yachting World Diamond Greg Dunn LH Cruisers A   985 12345 2.0 TLE 1.0 4.0 1.0 (9.0 RET) 17.0 8.0
9638 Bananaman Projection 762 Bruce Woodcock LH Cruisers A   928 12345 2.0 TLE 3.0 2.0 (4.0) 2.0 13.0 9.0
4292 Starfall 2 Sigma 33 OOD John Clifton LH Cruisers A   962 12345 2.0 TLE 2.0 3.0 3.0 (5.0) 15.0 10.0
9293 Jazz J92 John Attewell LH Cruisers A   896 12345 2.0 TLE (8.0) 5.0 2.0 3.0 20.0 12.0
223 Berlingo Mini transat 6.50 Robin Dutton LH Cruisers A   882 12345 2.0 TLE 7.0 6.0 (8.0) 4.0 27.0 19.0
1983 Kraken Brenta 24 Dave Weston LH Cruisers A   927 12345 2.0 TLE 6.0 (7.0) 5.0 6.0 26.0 19.0
887 Sorcerer Sigma 8 Paul Berry LH Cruisers A   895 12345 2.0 TLE 5.0 (8.0) 7.0 7.0 29.0 21.0

LH Cruisers B Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races DSC Regatta
10/08/2021 14:30
Mersea Week Points 1
09/08/2021 1120
Mersea Week Points 2
10/08/2021 11:20
Mersea Week Points 3
12/08/2021 11:20
WMYC Regatta
13/08/2021 11:20
Total Nett
3820 Algonquin C & C 27 Barry Ashmore LH Cruisers B   997 12345 1.0 (9.0 DNS) 1.0 2.0 5.0 18.0 9.0
9977 Tearaway MGC27 Richard Holroyd LH Cruisers B   1008 12345 3.0 1.0 (4.0) 4.0 1.0 13.0 9.0
1474C Dura Sigma 292 Shirley Swan & Alan Mason LH Cruisers B   1040 12345 (7.0 RET) 3.0 3.0 1.0 2.0 16.0 9.0
8452 Skybird MGC27 Vic Prior LH Cruisers B   996 12345 2.0 2.0 2.0 3.0 (4.0) 13.0 9.0
146 Sandhopper Parker 27 Ernie &Cheryl Breavington LH Cruisers B   1015 12345 4.0 4.0 (5.0) 5.0 3.0 21.0 16.0
7045 Aquaholic 707 Angus Eckstein LH Cruisers B   1090   7.0 RET (9.0 DNC) 6.0 9.0 DNC 9.0 DNC 40.0 31.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt LH Cruisers B   1015 1 (9.0 DNC) 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 41.0 32.0
189T Recoil MG Spring 25 Bryan Gasson LH Cruisers B   1030 12345 (9.0 DNC) 9.0 DNC 8.0 RET 9.0 DNC 7.0 RET 42.0 33.0

Smacks Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: TCF, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races DSC Regatta
10/08/2021 14:30
Mersea Week Points 1
09/08/2021 1120
Mersea Week Points 2
10/08/2021 11:20
Mersea Week Points 3
12/08/2021 11:20
WMYC Regatta
13/08/2021 11:20
Total Nett
CK52 Kate Smack Will Crossley Smacks Fast 1.075 12345 1.0 1.0 2.0 1.0 (3.0) 8.0 5.0
CK318 Alberta Smack Richard Haines Smacks Fast 1.120 12345 2.0 2.0 (8.0) 3.0 1.0 16.0 8.0
CK171 Peace Smack Angus Milgate Smacks Fast 1.060 12345 3.0 3.0 1.0 4.0 (5.0) 16.0 11.0
CK395 Puritan Smack Charlotte Cock Smacks Slow 1.000 12345 4.0 (9.0 RET) 3.0 2.0 2.0 20.0 11.0
CK328 Sunbeam Smack John Minister Smacks Fast 1.070 12345 5.0 4.0 (6.0) 6.0 4.0 25.0 19.0
CK46 Gracie Smack Nick Purdie Smacks Slow 0.975 12345 (8.0 RET) 5.0 4.0 5.0 6.0 28.0 20.0
CK258 Charlotte Ellen Smack James Bardrick Smacks Fast 1.060 12345 8.0 RET (9.0 RET) 5.0 8.0 8.0 38.0 29.0
CK82 Katie Smack Phil Plumtree Smacks Slow 0.940 12345 (9.0 DNC) 9.0 RET 7.0 7.0 7.0 39.0 30.0

White Sail Cruisers Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races DSC Regatta
10/08/2021 14:30
Mersea Week Points 1
09/08/2021 1120
Mersea Week Points 2
10/08/2021 11:20
Mersea Week Points 3
12/08/2021 11:20
WMYC Regatta
13/08/2021 11:20
Total Nett
4729L Tamarisk Oceanis Clipper 323 Rob Smith White Sail Cruisers Fast 1010 12345 2.0 (14.0 RET) 2.0 3.0 2.0 23.0 9.0
4475 Seahawk 11 Hanse 311 Jill & Andrew Stebbing White Sail Cruisers Fast 985 12345 1.0 (7.0) 1.0 1.0 7.0 17.0 10.0
3432 UFO Hustler 25.5 Robert Mercer White Sail Cruisers Slow 1080 12345 (5.0) 4.0 3.0 4.0 1.0 17.0 12.0
6238Y SeaPie Oyster 26 Jon&Penny French White Sail Cruisers Fast 1040 12345 (19.0 DNC) 6.0 4.0 2.0 3.0 34.0 15.0
834R Bear Beneteau First 211 Steve & Debs White Sail Cruisers Slow 1075 12345 3.0 2.0 5.0 (6.0) 5.0 21.0 15.0
8574 Clockwise Sadler 32 Jack Davis White Sail Cruisers Fast 1040 12345 4.0 3.0 (9.0) 7.0 6.0 29.0 20.0
3017 Rimfire Hustler 30 Richard & Sue Taylor White Sail Cruisers Fast 1040 12345 6.0 (9.0) 8.0 8.0 8.0 39.0 30.0
3130 Rendezvous Hanse 331 Mike Berry White Sail Cruisers Fast 985 123 7.0 1.0 6.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 52.0 33.0
7147Y Skebawn Rustler 31 Mark Trebilcock White Sail Cruisers Slow 1090 12345 (19.0 DNC) 5.0 19.0 DNC 5.0 4.0 52.0 33.0
23 Life oyster 26 Oliver Kearin White Sail Cruisers Fast 1040 12345 9.0 8.0 7.0 (10.0) 9.0 43.0 33.0
X6 Mamora Jeanneau Sun Odyssey 479 Colin Clamp White Sail Cruisers Fast 810 12345 8.0 (19.0 DNC) 12.0 9.0 11.0 59.0 40.0
7401 Hannelore Bavaria 34 David Curtis White Sail Cruisers Fast 980 12345 11.0 TLE (19.0 DNC) 10.0 11.0 10.0 61.0 42.0
1454 Fizzz Hanse320 Matthew Townend White Sail Cruisers Fast 970 12345 12.0 RET 10.0 13.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 73.0 54.0
47 Living Water Parker 235 David Willey White Sail Cruisers Slow 1110 12345 (19.0 DNC) 19.0 DNC 11.0 12.0 14.0 RET 75.0 56.0
513 Freebird Seamaster 23' Bilge Keel Terry Thurgood White Sail Cruisers Slow 1290 125 (19.0 DNC) 14.0 RET 15.0 TLE 19.0 DNC 14.0 RET 81.0 62.0
EN Enigma Van der Stadt 8M offshore Victoria Khan White Sail Cruisers Slow 1150 12345 (19.0 DNC) 14.0 RET 19.0 DNC 13.0 19.0 DNC 84.0 65.0
X7 Naiad of Arne Scanmar 35 Nick Pargeter White Sail Cruisers Fast 1000   (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt White Sail Cruisers   1015 5 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNS 95.0 76.0

DSC Regatta - Classic Yachts & Gaffers B Fleet - 10/08/2021 at 14:30

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 15:10
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
25 Zest Tumlare Julian Lord Classic Yachts & Gaffers B Fast 1085 12345 15:10 16:36:25 1:26:25 1:19:39 0:00:00 1.0
6955Y Woodwind Jarrett 34 (one off) Roger Jarrett Classic Yachts & Gaffers B Fast 1090 12345 15:10 16:56:34 1:46:34 1:37:46 0:19:45 2.0
701 Flicka11 Folkboat Scot Yeates Classic Yachts & Gaffers B Fast 1090 12345 15:10 16:58:12 1:48:12 1:39:16 0:21:23 3.0
X5 Gudgeon Alfred Mylne Yawl Ross Wey Classic Yachts & Gaffers B Fast 975 12345 15:10 16:56:11 1:46:11 1:48:54 0:28:32 4.0
406 Droleen ll Brittany class Simon Lewington Classic Yachts & Gaffers B Fast 1135 12345     TLE     6.0
X1 Tasman Buchanan ECOD Peter Clarke Classic Yachts & Gaffers B Slow 1195 12345     TLE     6.0
X2 Iskra David Hillyard Gaff Cutter Keith Muncey Classic Yachts & Gaffers B Slow 1290 12345     TLE     6.0
X4 Nesta Gaff cutter Nancy Harrisson Classic Yachts & Gaffers B Slow 1270 12345     RET     12.0
64 Lodestar Stella Mark Montgomery-Smith Classic Yachts & Gaffers B Fast 1125 12345     RET     12.0
CS12 Fanny of Cowes Classic Richard Ham Classic Yachts & Gaffers B Slow 1170 12345     RET     12.0
74Y Patica Buchanan Sloop Joe Kershaw Classic Yachts & Gaffers B Slow 1170 12345     RET     12.0
9 Moonstone lX Bay Cruiser Persephone Lewin Classic Yachts & Gaffers B Slow 1150 12345     DNC     16.0
80Y Phialle Kim Holman no. 1, 1956, Masthead Sloop Stephen Jones Classic Yachts & Gaffers B Slow 1155 12345     DNC     16.0
X3 Fifi Classic Yachts and Gaffers Frederick Tester Classic Yachts & Gaffers B Slow 1150 12345     DNC     16.0
254 Al Said Cornish Shrimper Mk1 Joyce Brown Classic Yachts & Gaffers B Slow 1208 1     DNC     16.0

Mersea Week Points 1 - Classic Yachts & Gaffers B Fleet - 09/08/2021 at 1120

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:00
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
25 Zest Tumlare Julian Lord Classic Yachts & Gaffers B Fast 1085 12345 12:00 13:34:01 1:34:01 1:26:39 0:00:00 1.0
X1 Tasman Buchanan ECOD Peter Clarke Classic Yachts & Gaffers B Slow 1195 12345 12:00 13:55:02 1:55:02 1:36:16 0:11:29 2.0
406 Droleen ll Brittany class Simon Lewington Classic Yachts & Gaffers B Fast 1135 12345 12:00 13:50:41 1:50:41 1:37:31 0:12:20 3.0
6955Y Woodwind Jarrett 34 (one off) Roger Jarrett Classic Yachts & Gaffers B Fast 1090 12345 12:00 13:47:45 1:47:45 1:38:51 0:13:18 4.0
X2 Iskra David Hillyard Gaff Cutter Keith Muncey Classic Yachts & Gaffers B Slow 1290 12345 12:00 14:08:31 2:08:31 1:39:38 0:16:44 5.0
X4 Nesta Gaff cutter Nancy Harrisson Classic Yachts & Gaffers B Slow 1270 12345 12:00 14:07:10 2:07:10 1:40:08 0:17:07 6.0
CS12 Fanny of Cowes Classic Richard Ham Classic Yachts & Gaffers B Slow 1170 12345 12:00 13:57:58 1:57:58 1:40:50 0:16:35 7.0
X5 Gudgeon Alfred Mylne Yawl Ross Wey Classic Yachts & Gaffers B Fast 975 12345 12:00 13:40:50 1:40:50 1:43:25 0:16:21 8.0
9 Moonstone lX Bay Cruiser Persephone Lewin Classic Yachts & Gaffers B Slow 1150 12345 12:00 14:13:26 2:13:26 1:56:02 0:33:47 9.0
701 Flicka11 Folkboat Scot Yeates Classic Yachts & Gaffers B Fast 1090 12345     RET     12.0
74Y Patica Buchanan Sloop Joe Kershaw Classic Yachts & Gaffers B Slow 1170 12345     RET     12.0
64 Lodestar Stella Mark Montgomery-Smith Classic Yachts & Gaffers B Fast 1125 12345     DNC     16.0
80Y Phialle Kim Holman no. 1, 1956, Masthead Sloop Stephen Jones Classic Yachts & Gaffers B Slow 1155 12345     DNC     16.0
X3 Fifi Classic Yachts and Gaffers Frederick Tester Classic Yachts & Gaffers B Slow 1150 12345     DNC     16.0
254 Al Said Cornish Shrimper Mk1 Joyce Brown Classic Yachts & Gaffers B Slow 1208 1     DNC     16.0

Mersea Week Points 2 - Classic Yachts & Gaffers B Fleet - 10/08/2021 at 11:20

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:00
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
25 Zest Tumlare Julian Lord Classic Yachts & Gaffers B Fast 1085 12345 12:00 13:14:01 1:14:01 1:08:13 0:00:00 1.0
64 Lodestar Stella Mark Montgomery-Smith Classic Yachts & Gaffers B Fast 1125 12345 12:00 13:21:54 1:21:54 1:12:48 0:05:09 2.0
406 Droleen ll Brittany class Simon Lewington Classic Yachts & Gaffers B Fast 1135 12345 12:00 13:24:13 1:24:13 1:14:12 0:06:47 3.0
701 Flicka11 Folkboat Scot Yeates Classic Yachts & Gaffers B Fast 1090 12345 12:00 13:23:05 1:23:05 1:16:13 0:08:44 4.0
X4 Nesta Gaff cutter Nancy Harrisson Classic Yachts & Gaffers B Slow 1270 12345 12:00 13:37:48 1:37:48 1:17:00 0:11:10 5.0
6955Y Woodwind Jarrett 34 (one off) Roger Jarrett Classic Yachts & Gaffers B Fast 1090 12345 12:00 13:24:54 1:24:54 1:17:53 0:10:33 6.0
74Y Patica Buchanan Sloop Joe Kershaw Classic Yachts & Gaffers B Slow 1170 12345 12:00 13:32:59 1:32:59 1:19:28 0:13:10 7.0
X2 Iskra David Hillyard Gaff Cutter Keith Muncey Classic Yachts & Gaffers B Slow 1290 12345 12:00 13:44:21 1:44:21 1:20:53 0:16:21 8.0
CS12 Fanny of Cowes Classic Richard Ham Classic Yachts & Gaffers B Slow 1170 12345 12:00 13:35:33 1:35:33 1:21:40 0:15:44 9.0
X1 Tasman Buchanan ECOD Peter Clarke Classic Yachts & Gaffers B Slow 1195 12345 12:00 13:39:55 1:39:55 1:23:37 0:18:24 10.0
9 Moonstone lX Bay Cruiser Persephone Lewin Classic Yachts & Gaffers B Slow 1150 12345 12:00 13:42:15 1:42:15 1:28:55 0:23:48 11.0
X5 Gudgeon Alfred Mylne Yawl Ross Wey Classic Yachts & Gaffers B Fast 975 12345 12:00 13:33:20 1:33:20 1:35:44 0:26:49 12.0
80Y Phialle Kim Holman no. 1, 1956, Masthead Sloop Stephen Jones Classic Yachts & Gaffers B Slow 1155 12345     DNC     16.0
X3 Fifi Classic Yachts and Gaffers Frederick Tester Classic Yachts & Gaffers B Slow 1150 12345     DNC     16.0
254 Al Said Cornish Shrimper Mk1 Joyce Brown Classic Yachts & Gaffers B Slow 1208 1     DNC     16.0

Mersea Week Points 3 - Classic Yachts & Gaffers B Fleet - 12/08/2021 at 11:20

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:00
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
64 Lodestar Stella Mark Montgomery-Smith Classic Yachts & Gaffers B Fast 1125 12345 12:00 13:39:29 1:39:29 1:28:26 0:00:00 1.0
25 Zest Tumlare Julian Lord Classic Yachts & Gaffers B Fast 1085 12345 12:00 13:37:17 1:37:17 1:29:40 0:01:20 2.0
406 Droleen ll Brittany class Simon Lewington Classic Yachts & Gaffers B Fast 1135 12345 12:00 13:42:00 1:42:00 1:29:52 0:01:38 3.0
80Y Phialle Kim Holman no. 1, 1956, Masthead Sloop Stephen Jones Classic Yachts & Gaffers B Slow 1155 12345 12:00 13:45:12 1:45:12 1:31:05 0:03:04 4.0
74Y Patica Buchanan Sloop Joe Kershaw Classic Yachts & Gaffers B Slow 1180 12345 12:00 13:49:26 1:49:26 1:32:44 0:05:05 5.0
X4 Nesta Gaff cutter Nancy Harrisson Classic Yachts & Gaffers B Slow 1270 12345 12:00 13:58:15 1:58:15 1:33:07 0:05:57 6.0
701 Flicka11 Folkboat Scot Yeates Classic Yachts & Gaffers B Fast 1115 12345 12:00 13:44:52 1:44:52 1:34:03 0:06:16 7.0
X1 Tasman Buchanan ECOD Peter Clarke Classic Yachts & Gaffers B Slow 1200 12345 12:00 13:53:57 1:53:57 1:34:58 0:07:50 8.0
CS12 Fanny of Cowes Classic Richard Ham Classic Yachts & Gaffers B Slow 1190 12345 12:00 13:55:36 1:55:36 1:37:09 0:10:22 9.0
6955Y Woodwind Jarrett 34 (one off) Roger Jarrett Classic Yachts & Gaffers B Fast 1090 12345 12:00 13:46:15 1:46:15 1:37:29 0:09:52 10.0
X2 Iskra David Hillyard Gaff Cutter Keith Muncey Classic Yachts & Gaffers B Slow 1290 12345 12:00 14:06:31 2:06:31 1:38:04 0:12:27 11.0
9 Moonstone lX Bay Cruiser Persephone Lewin Classic Yachts & Gaffers B Slow 1165 12345 12:00 13:59:25 1:59:25 1:42:30 0:16:24 12.0
X5 Gudgeon Alfred Mylne Yawl Ross Wey Classic Yachts & Gaffers B Fast 1000 12345 12:00 13:46:43 1:46:43 1:46:43 0:18:17 13.0
X3 Fifi Classic Yachts and Gaffers Frederick Tester Classic Yachts & Gaffers B Slow 1150 12345     DNC     16.0
254 Al Said Cornish Shrimper Mk1 Joyce Brown Classic Yachts & Gaffers B Slow 1208 1     DNC     16.0

WMYC Regatta - Classic Yachts & Gaffers B Fleet - 13/08/2021 at 11:20

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:00
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
25 Zest Tumlare Julian Lord Classic Yachts & Gaffers B Fast 1085 12345 12:00 14:20:46 2:20:46 2:09:44 0:00:00 1.0
X4 Nesta Gaff cutter Nancy Harrisson Classic Yachts & Gaffers B Slow 1270 12345 12:00 14:47:32 2:47:32 2:11:55 0:02:46 2.0
X1 Tasman Buchanan ECOD Peter Clarke Classic Yachts & Gaffers B Slow 1200 12345 12:00 14:38:33 2:38:33 2:12:08 0:02:52 3.0
701 Flicka11 Folkboat Scot Yeates Classic Yachts & Gaffers B Fast 1115 12345 12:00 14:28:36 2:28:36 2:13:16 0:03:56 4.0
406 Droleen ll Brittany class Simon Lewington Classic Yachts & Gaffers B Fast 1135 12345 12:00 14:32:00 2:32:00 2:13:55 0:04:45 5.0
64 Lodestar Stella Mark Montgomery-Smith Classic Yachts & Gaffers B Fast 1125 12345 12:00 14:32:26 2:32:26 2:15:30 0:06:29 6.0
6955Y Woodwind Jarrett 34 (one off) Roger Jarrett Classic Yachts & Gaffers B Fast 1090 12345 12:00 14:34:05 2:34:05 2:21:22 0:12:40 7.0
CS12 Fanny of Cowes Classic Richard Ham Classic Yachts & Gaffers B Slow 1190 12345 12:00 14:50:20 2:50:20 2:23:08 0:15:57 8.0
X5 Gudgeon Alfred Mylne Yawl Ross Wey Classic Yachts & Gaffers B Fast 1000 12345 12:00 14:28:05 2:28:05 2:28:05 0:18:21 9.0
X2 Iskra David Hillyard Gaff Cutter Keith Muncey Classic Yachts & Gaffers B Slow 1290 12345 12:00 15:16:16 3:16:16 2:32:09 0:28:54 10.0
9 Moonstone lX Bay Cruiser Persephone Lewin Classic Yachts & Gaffers B Slow 1165 12345 12:00 15:01:11 3:01:11 2:35:31 0:30:02 11.0
80Y Phialle Kim Holman no. 1, 1956, Masthead Sloop Stephen Jones Classic Yachts & Gaffers B Slow 1155 12345 12:00 14:59:58 2:59:58 2:35:49 0:30:07 12.0
74Y Patica Buchanan Sloop Joe Kershaw Classic Yachts & Gaffers B Slow 1180 12345     RET     14.0
X3 Fifi Classic Yachts and Gaffers Frederick Tester Classic Yachts & Gaffers B Slow 1150 12345     DNC     16.0
254 Al Said Cornish Shrimper Mk1 Joyce Brown Classic Yachts & Gaffers B Slow 1208 1     DNC     16.0

DSC Regatta - LH Cruisers A Fleet - 10/08/2021 at 14:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:50
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Place Points
9898 Wookie First 31.7 Stuart Howells LH Cruisers A   924 12345 TLE 2.0
K44 Black Diamond Yachting World Diamond Greg Dunn LH Cruisers A   985 12345 TLE 2.0
9638 Bananaman Projection 762 Bruce Woodcock LH Cruisers A   928 12345 TLE 2.0
4292 Starfall 2 Sigma 33 OOD John Clifton LH Cruisers A   962 12345 TLE 2.0
9293 Jazz J92 John Attewell LH Cruisers A   896 12345 TLE 2.0
223 Berlingo Mini transat 6.50 Robin Dutton LH Cruisers A   882 12345 TLE 2.0
1983 Kraken Brenta 24 Dave Weston LH Cruisers A   927 12345 TLE 2.0
887 Sorcerer Sigma 8 Paul Berry LH Cruisers A   895 12345 TLE 2.0

Mersea Week Points 1 - LH Cruisers A Fleet - 09/08/2021 at 1120

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:40
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
K44 Black Diamond Yachting World Diamond Greg Dunn LH Cruisers A   985 12345 11:40 14:15:26 2:35:26 2:37:48 0:00:00 1.0
4292 Starfall 2 Sigma 33 OOD John Clifton LH Cruisers A   962 12345 11:40 14:14:26 2:34:26 2:40:32 0:02:38 2.0
9638 Bananaman Projection 762 Bruce Woodcock LH Cruisers A   928 12345 11:40 14:10:24 2:30:24 2:42:04 0:03:58 3.0
9898 Wookie First 31.7 Stuart Howells LH Cruisers A   924 12345 11:40 14:10:49 2:30:49 2:43:13 0:05:01 4.0
887 Sorcerer Sigma 8 Paul Berry LH Cruisers A   895 12345 11:40 14:08:38 2:28:38 2:46:04 0:07:24 5.0
1983 Kraken Brenta 24 Dave Weston LH Cruisers A   927 12345 11:40 14:17:07 2:37:07 2:49:29 0:10:50 6.0
223 Berlingo Mini transat 6.50 Robin Dutton LH Cruisers A   882 12345 11:40 14:13:37 2:33:37 2:54:10 0:14:26 7.0
9293 Jazz J92 John Attewell LH Cruisers A   896 12345 11:40 14:16:09 2:36:09 2:54:16 0:14:46 8.0

Mersea Week Points 2 - LH Cruisers A Fleet - 10/08/2021 at 11:20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:40
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
9898 Wookie First 31.7 Stuart Howells LH Cruisers A   924 12345 11:40 13:28:08 1:48:08 1:57:02 0:00:00 1.0
9638 Bananaman Projection 762 Bruce Woodcock LH Cruisers A   928 12345 11:40 13:28:53 1:48:53 1:57:20 0:00:17 2.0
4292 Starfall 2 Sigma 33 OOD John Clifton LH Cruisers A   962 12345 11:40 13:33:00 1:53:00 1:57:28 0:00:25 3.0
K44 Black Diamond Yachting World Diamond Greg Dunn LH Cruisers A   985 12345 11:40 13:36:54 1:56:54 1:58:41 0:01:38 4.0
9293 Jazz J92 John Attewell LH Cruisers A   896 12345 11:40 13:26:47 1:46:47 1:59:11 0:01:56 5.0
223 Berlingo Mini transat 6.50 Robin Dutton LH Cruisers A   882 12345 11:40 13:26:02 1:46:02 2:00:13 0:02:49 6.0
1983 Kraken Brenta 24 Dave Weston LH Cruisers A   927 12345 11:40 13:31:30 1:51:30 2:00:17 0:03:01 7.0
887 Sorcerer Sigma 8 Paul Berry LH Cruisers A   895 12345 11:40 13:31:20 1:51:20 2:04:24 0:06:36 8.0

Mersea Week Points 3 - LH Cruisers A Fleet - 12/08/2021 at 11:20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:40
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
K44 Black Diamond Yachting World Diamond Greg Dunn LH Cruisers A   985 12345 11:40 14:05:24 2:25:24 2:27:37 0:00:00 1.0
9293 Jazz J92 John Attewell LH Cruisers A   896 12345 11:40 13:53:17 2:13:17 2:28:45 0:01:01 2.0
4292 Starfall 2 Sigma 33 OOD John Clifton LH Cruisers A   962 12345 11:40 14:03:22 2:23:22 2:29:02 0:01:22 3.0
9638 Bananaman Projection 762 Bruce Woodcock LH Cruisers A   928 12345 11:40 13:59:36 2:19:36 2:30:26 0:02:37 4.0
1983 Kraken Brenta 24 Dave Weston LH Cruisers A   927 12345 11:40 14:02:38 2:22:38 2:33:52 0:05:48 5.0
9898 Wookie First 31.7 Stuart Howells LH Cruisers A   924 12345 11:40 14:02:20 2:22:20 2:34:02 0:05:56 6.0
887 Sorcerer Sigma 8 Paul Berry LH Cruisers A   895 12345 11:40 14:02:49 2:22:49 2:39:34 0:10:42 7.0
223 Berlingo Mini transat 6.50 Robin Dutton LH Cruisers A   892 12345 11:40 14:02:25 2:22:25 2:39:40 0:10:45 8.0

WMYC Regatta - LH Cruisers A Fleet - 13/08/2021 at 11:20

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:40
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
9898 Wookie First 31.7 Stuart Howells LH Cruisers A   924 12345 11:40 14:10:21 2:30:21 2:42:43 0:00:00 1.0
9638 Bananaman Projection 762 Bruce Woodcock LH Cruisers A   928 12345 11:40 14:13:20 2:33:20 2:45:14 0:02:20 2.0
9293 Jazz J92 John Attewell LH Cruisers A   896 12345 11:40 14:10:34 2:30:34 2:48:03 0:04:46 3.0
223 Berlingo Mini transat 6.50 Robin Dutton LH Cruisers A   892 12345 11:40 14:15:10 2:35:10 2:53:57 0:10:01 4.0
4292 Starfall 2 Sigma 33 OOD John Clifton LH Cruisers A   962 12345 11:40 14:28:56 2:48:56 2:55:36 0:12:24 5.0
1983 Kraken Brenta 24 Dave Weston LH Cruisers A   927 12345 11:40 14:27:31 2:47:31 3:00:43 0:16:41 6.0
887 Sorcerer Sigma 8 Paul Berry LH Cruisers A   895 12345 11:40 14:23:17 2:43:17 3:02:26 0:17:39 7.0
K44 Black Diamond Yachting World Diamond Greg Dunn LH Cruisers A   985 12345     RET     9.0

DSC Regatta - LH Cruisers B Fleet - 10/08/2021 at 14:30

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 15:20
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
3820 Algonquin C & C 27 Barry Ashmore LH Cruisers B   997 12345 15:20 16:42:46 1:22:46 1:23:01 0:00:00 1.0
8452 Skybird MGC27 Vic Prior LH Cruisers B   996 12345 15:20 16:45:31 1:25:31 1:25:52 0:02:50 2.0
9977 Tearaway MGC27 Richard Holroyd LH Cruisers B   1008 12345 15:20 16:49:02 1:29:02 1:28:20 0:05:21 3.0
146 Sandhopper Parker 27 Ernie &Cheryl Breavington LH Cruisers B   1015 12345 15:20 17:05:47 1:45:47 1:44:13 0:21:31 4.0
1474C Dura Sigma 292 Shirley Swan & Alan Mason LH Cruisers B   1040 12345     RET     7.0
7045 Aquaholic 707 Angus Eckstein LH Cruisers B   1090       RET     7.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt LH Cruisers B   1015 1     DNC     9.0
189T Recoil MG Spring 25 Bryan Gasson LH Cruisers B   1030 12345     DNC     9.0

Mersea Week Points 1 - LH Cruisers B Fleet - 09/08/2021 at 1120

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 12:10
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
9977 Tearaway MGC27 Richard Holroyd LH Cruisers B   1008 12345 12:10 13:42:48 1:32:48 1:32:04 0:00:00 1.0
8452 Skybird MGC27 Vic Prior LH Cruisers B   996 12345 12:10 13:43:41 1:33:41 1:34:04 0:01:59 2.0
1474C Dura Sigma 292 Shirley Swan & Alan Mason LH Cruisers B   1040 12345 12:10 13:48:42 1:38:42 1:34:54 0:02:57 3.0
146 Sandhopper Parker 27 Ernie &Cheryl Breavington LH Cruisers B   1015 12345 12:10 13:48:25 1:38:25 1:36:58 0:04:58 4.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt LH Cruisers B   1015 1 12:10 14:09:07 1:59:07 1:57:21 0:25:40 5.0
3820 Algonquin C & C 27 Barry Ashmore LH Cruisers B   997 12345     DNS     9.0
7045 Aquaholic 707 Angus Eckstein LH Cruisers B   1090       DNC     9.0
189T Recoil MG Spring 25 Bryan Gasson LH Cruisers B   1030 12345     DNC     9.0

Mersea Week Points 2 - LH Cruisers B Fleet - 10/08/2021 at 11:20

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 12:10
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
3820 Algonquin C & C 27 Barry Ashmore LH Cruisers B   997 12345 12:10 13:22:20 1:12:20 1:12:33 0:00:00 1.0
8452 Skybird MGC27 Vic Prior LH Cruisers B   996 12345 12:10 13:25:13 1:15:13 1:15:31 0:02:57 2.0
1474C Dura Sigma 292 Shirley Swan & Alan Mason LH Cruisers B   1040 12345 12:10 13:30:13 1:20:13 1:17:08 0:04:46 3.0
9977 Tearaway MGC27 Richard Holroyd LH Cruisers B   1008 12345 12:10 13:29:10 1:19:10 1:18:32 0:06:02 4.0
146 Sandhopper Parker 27 Ernie &Cheryl Breavington LH Cruisers B   1015 12345 12:10 13:31:24 1:21:24 1:20:12 0:07:46 5.0
7045 Aquaholic 707 Angus Eckstein LH Cruisers B   1090   12:10 13:37:51 1:27:51 1:20:36 0:08:46 6.0
189T Recoil MG Spring 25 Bryan Gasson LH Cruisers B   1030 12345     RET     8.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt LH Cruisers B   1015 1     DNC     9.0

Mersea Week Points 3 - LH Cruisers B Fleet - 12/08/2021 at 11:20

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 12:10
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
1474C Dura Sigma 292 Shirley Swan & Alan Mason LH Cruisers B   1040 12345 12:10 14:08:37 1:58:37 1:54:03 0:00:00 1.0
3820 Algonquin C & C 27 Barry Ashmore LH Cruisers B   997 12345 12:10 14:04:34 1:54:34 1:54:55 0:00:51 2.0
8452 Skybird MGC27 Vic Prior LH Cruisers B   996 12345 12:10 14:05:12 1:55:12 1:55:40 0:01:36 3.0
9977 Tearaway MGC27 Richard Holroyd LH Cruisers B   1008 12345 12:10 14:06:56 1:56:56 1:56:00 0:01:58 4.0
146 Sandhopper Parker 27 Ernie &Cheryl Breavington LH Cruisers B   1025 12345 12:10 14:09:09 1:59:09 1:56:15 0:02:15 5.0
7045 Aquaholic 707 Angus Eckstein LH Cruisers B   1090       DNC     9.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt LH Cruisers B   1015 1     DNC     9.0
189T Recoil MG Spring 25 Bryan Gasson LH Cruisers B   1030 12345     DNC     9.0

WMYC Regatta - LH Cruisers B Fleet - 13/08/2021 at 11:20

Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 12:10
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
9977 Tearaway MGC27 Richard Holroyd LH Cruisers B   1008 12345 12:10 14:22:01 2:12:01 2:10:58 0:00:00 1.0
1474C Dura Sigma 292 Shirley Swan & Alan Mason LH Cruisers B   1040 12345 12:10 14:28:53 2:18:53 2:13:33 0:02:41 2.0
146 Sandhopper Parker 27 Ernie &Cheryl Breavington LH Cruisers B   1025 12345 12:10 14:28:00 2:18:00 2:14:38 0:03:45 3.0
8452 Skybird MGC27 Vic Prior LH Cruisers B   996 12345 12:10 14:25:25 2:15:25 2:15:58 0:04:58 4.0
3820 Algonquin C & C 27 Barry Ashmore LH Cruisers B   997 12345 12:10 14:26:52 2:16:52 2:17:17 0:06:17 5.0
189T Recoil MG Spring 25 Bryan Gasson LH Cruisers B   1030 12345     RET     7.0
7045 Aquaholic 707 Angus Eckstein LH Cruisers B   1090       DNC     9.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt LH Cruisers B   1015 1     DNC     9.0

DSC Regatta - Smacks Fleet - 10/08/2021 at 14:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:30
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
CK52 Kate Smack Will Crossley Smacks Fast 1.075 12345 14:30 15:53:45 1:23:45 1:30:02 0:00:00 1.0
CK318 Alberta Smack Richard Haines Smacks Fast 1.120 12345 14:30 15:52:39 1:22:39 1:32:34 0:02:16 2.0
CK171 Peace Smack Angus Milgate Smacks Fast 1.060 12345 14:30 15:57:37 1:27:37 1:32:52 0:02:41 3.0
CK395 Puritan Smack Charlotte Cock Smacks Slow 1.000 12345 14:30 16:10:22 1:40:22 1:40:22 0:10:20 4.0
CK328 Sunbeam Smack John Minister Smacks Fast 1.070 12345 14:30 16:10:04 1:40:04 1:47:04 0:15:56 5.0
CK46 Gracie Smack Nick Purdie Smacks Slow 0.975 12345     RET     8.0
CK258 Charlotte Ellen Smack James Bardrick Smacks Fast 1.060 12345     RET     8.0
CK82 Katie Smack Phil Plumtree Smacks Slow 0.940 12345     DNC     9.0

Mersea Week Points 1 - Smacks Fleet - 09/08/2021 at 1120

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:20
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
CK52 Kate Smack Will Crossley Smacks Fast 1.075 12345 11:20 14:11:03 2:51:03 3:03:53 0:00:00 1.0
CK318 Alberta Smack Richard Haines Smacks Fast 1.120 12345 11:20 14:07:38 2:47:38 3:07:45 0:03:27 2.0
CK171 Peace Smack Angus Milgate Smacks Fast 1.060 12345 11:20 14:21:11 3:01:11 3:12:03 0:07:43 3.0
CK328 Sunbeam Smack John Minister Smacks Fast 1.070 12345 11:20 14:22:44 3:02:44 3:15:31 0:10:53 4.0
CK46 Gracie Smack Nick Purdie Smacks Slow 0.975 12345 11:20 14:43:57 3:23:57 3:18:51 0:15:21 5.0
CK395 Puritan Smack Charlotte Cock Smacks Slow 1.000 12345     RET     9.0
CK258 Charlotte Ellen Smack James Bardrick Smacks Fast 1.060 12345     RET     9.0
CK82 Katie Smack Phil Plumtree Smacks Slow 0.940 12345     RET     9.0

Mersea Week Points 2 - Smacks Fleet - 10/08/2021 at 11:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:20
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
CK171 Peace Smack Angus Milgate Smacks Fast 1.060 12345 11:20 13:01:04 1:41:04 1:47:08 0:00:00 1.0
CK52 Kate Smack Will Crossley Smacks Fast 1.075 12345 11:20 12:59:58 1:39:58 1:47:28 0:00:19 2.0
CK395 Puritan Smack Charlotte Cock Smacks Slow 1.000 12345 11:20 13:07:55 1:47:55 1:47:55 0:00:47 3.0
CK46 Gracie Smack Nick Purdie Smacks Slow 0.975 12345 11:20 13:16:09 1:56:09 1:53:15 0:06:16 4.0
CK258 Charlotte Ellen Smack James Bardrick Smacks Fast 1.060 12345 11:20 13:11:06 1:51:06 1:57:46 0:10:02 5.0
CK328 Sunbeam Smack John Minister Smacks Fast 1.070 12345 11:20 13:11:31 1:51:31 1:59:19 0:11:24 6.0
CK82 Katie Smack Phil Plumtree Smacks Slow 0.940 12345 11:20 13:34:43 2:14:43 2:06:38 0:20:45 7.0
CK318 Alberta Smack Richard Haines Smacks Fast 1.120 12345 11:20 18:59:56 7:39:56 8:35:08 6:04:17 8.0

Mersea Week Points 3 - Smacks Fleet - 12/08/2021 at 11:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1120
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
CK52 Kate Smack Will Crossley Smacks Fast 1.075 12345 1120 13:49:35 2:29:35 2:40:48 0:00:00 1.0
CK395 Puritan Smack Charlotte Cock Smacks Slow 1.000 12345 1120 14:04:11 2:44:11 2:44:11 0:03:23 2.0
CK318 Alberta Smack Richard Haines Smacks Fast 1.120 12345 1120 13:47:44 2:27:44 2:45:28 0:04:10 3.0
CK171 Peace Smack Angus Milgate Smacks Fast 1.060 12345 1120 14:03:15 2:43:15 2:53:03 0:11:33 4.0
CK46 Gracie Smack Nick Purdie Smacks Slow 0.975 12345 1120 14:18:55 2:58:55 2:54:27 0:13:59 5.0
CK328 Sunbeam Smack John Minister Smacks Fast 1.070 12345 1120 14:04:30 2:44:30 2:56:01 0:14:13 6.0
CK82 Katie Smack Phil Plumtree Smacks Slow 0.940 12345 1120 14:31:40 3:11:40 3:00:10 0:20:36 7.0
CK258 Charlotte Ellen Smack James Bardrick Smacks Fast 1.060 12345 1120 14:10:28 2:50:28 3:00:42 0:18:46 8.0

WMYC Regatta - Smacks Fleet - 13/08/2021 at 11:20

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:20
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
CK318 Alberta Smack Richard Haines Smacks Fast 1.120 12345 11:20 13:29:55 2:09:55 2:25:30 0:00:00 1.0
CK395 Puritan Smack Charlotte Cock Smacks Slow 1.000 12345 11:20 13:50:58 2:30:58 2:30:58 0:05:28 2.0
CK52 Kate Smack Will Crossley Smacks Fast 1.075 12345 11:20 13:40:45 2:20:45 2:31:18 0:05:24 3.0
CK328 Sunbeam Smack John Minister Smacks Fast 1.070 12345 11:20 13:44:34 2:24:34 2:34:41 0:08:35 4.0
CK171 Peace Smack Angus Milgate Smacks Fast 1.060 12345 11:20 13:46:35 2:26:35 2:35:23 0:09:19 5.0
CK46 Gracie Smack Nick Purdie Smacks Slow 0.975 12345 11:20 13:59:41 2:39:41 2:35:41 0:10:27 6.0
CK82 Katie Smack Phil Plumtree Smacks Slow 0.940 12345 11:20 14:13:25 2:53:25 2:43:01 0:18:37 7.0
CK258 Charlotte Ellen Smack James Bardrick Smacks Fast 1.060 12345 11:20 14:04:27 2:44:27 2:54:19 0:27:11 8.0

DSC Regatta - White Sail Cruisers Fleet - 10/08/2021 at 14:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15:00
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
4475 Seahawk 11 Hanse 311 Jill & Andrew Stebbing White Sail Cruisers Fast 985 12345 15:00 16:25:15 1:25:15 1:26:33 0:00:00 1.0
4729L Tamarisk Oceanis Clipper 323 Rob Smith White Sail Cruisers Fast 1010 12345 15:00 16:28:20 1:28:20 1:27:28 0:00:55 2.0
834R Bear Beneteau First 211 Steve & Debs White Sail Cruisers Slow 1075 12345 15:00 16:35:19 1:35:19 1:28:40 0:02:17 3.0
8574 Clockwise Sadler 32 Jack Davis White Sail Cruisers Fast 1040 12345 15:00 16:33:22 1:33:22 1:29:47 0:03:21 4.0
3432 UFO Hustler 25.5 Robert Mercer White Sail Cruisers Slow 1080 12345 15:00 16:40:55 1:40:55 1:33:26 0:07:27 5.0
3017 Rimfire Hustler 30 Richard & Sue Taylor White Sail Cruisers Fast 1040 12345 15:00 16:38:48 1:38:48 1:35:00 0:08:47 6.0
3130 Rendezvous Hanse 331 Mike Berry White Sail Cruisers Fast 985 123 15:00 16:40:17 1:40:17 1:41:49 0:15:02 7.0
X6 Mamora Jeanneau Sun Odyssey 479 Colin Clamp White Sail Cruisers Fast 810 12345 15:00 16:25:29 1:25:29 1:45:32 0:15:23 8.0
23 Life oyster 26 Oliver Kearin White Sail Cruisers Fast 1040 12345 15:00 16:50:30 1:50:30 1:46:15 0:20:29 9.0
7401 Hannelore Bavaria 34 David Curtis White Sail Cruisers Fast 980 12345     TLE     11.0
1454 Fizzz Hanse320 Matthew Townend White Sail Cruisers Fast 970 12345     RET     12.0
6238Y SeaPie Oyster 26 Jon&Penny French White Sail Cruisers Fast 1040 12345     DNC     19.0
7147Y Skebawn Rustler 31 Mark Trebilcock White Sail Cruisers Slow 1090 12345     DNC     19.0
47 Living Water Parker 235 David Willey White Sail Cruisers Slow 1110 12345     DNC     19.0
513 Freebird Seamaster 23' Bilge Keel Terry Thurgood White Sail Cruisers Slow 1290 125     DNC     19.0
EN Enigma Van der Stadt 8M offshore Victoria Khan White Sail Cruisers Slow 1150 12345     DNC     19.0
X7 Naiad of Arne Scanmar 35 Nick Pargeter White Sail Cruisers Fast 1000       DNC     19.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt White Sail Cruisers   1015 5     DNC     19.0

Mersea Week Points 1 - White Sail Cruisers Fleet - 09/08/2021 at 1120

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:50
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
3130 Rendezvous Hanse 331 Mike Berry White Sail Cruisers Fast 985 123 11:50 13:56:42 2:06:42 2:08:38 0:00:00 1.0
834R Bear Beneteau First 211 Steve & Debs White Sail Cruisers Slow 1075 12345 11:50 14:10:03 2:20:03 2:10:17 0:01:46 2.0
8574 Clockwise Sadler 32 Jack Davis White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:05:37 2:15:37 2:10:24 0:01:51 3.0
3432 UFO Hustler 25.5 Robert Mercer White Sail Cruisers Slow 1080 12345 11:50 14:10:52 2:20:52 2:10:26 0:01:57 4.0
7147Y Skebawn Rustler 31 Mark Trebilcock White Sail Cruisers Slow 1090 12345 11:50 14:13:42 2:23:42 2:11:50 0:03:30 5.0
6238Y SeaPie Oyster 26 Jon&Penny French White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:07:28 2:17:28 2:12:11 0:03:42 6.0
4475 Seahawk 11 Hanse 311 Jill & Andrew Stebbing White Sail Cruisers Fast 985 12345 11:50 14:02:03 2:12:03 2:14:04 0:05:21 7.0
23 Life oyster 26 Oliver Kearin White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:12:35 2:22:35 2:17:06 0:08:49 8.0
3017 Rimfire Hustler 30 Richard & Sue Taylor White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:26:20 2:36:20 2:30:19 0:22:34 9.0
1454 Fizzz Hanse320 Matthew Townend White Sail Cruisers Fast 970 12345 11:50 14:35:00 2:45:00 2:50:06 0:40:14 10.0
4729L Tamarisk Oceanis Clipper 323 Rob Smith White Sail Cruisers Fast 1010 12345     RET     14.0
513 Freebird Seamaster 23' Bilge Keel Terry Thurgood White Sail Cruisers Slow 1290 125     RET     14.0
EN Enigma Van der Stadt 8M offshore Victoria Khan White Sail Cruisers Slow 1150 12345     RET     14.0
X6 Mamora Jeanneau Sun Odyssey 479 Colin Clamp White Sail Cruisers Fast 810 12345     DNC     19.0
7401 Hannelore Bavaria 34 David Curtis White Sail Cruisers Fast 980 12345     DNC     19.0
47 Living Water Parker 235 David Willey White Sail Cruisers Slow 1110 12345     DNC     19.0
X7 Naiad of Arne Scanmar 35 Nick Pargeter White Sail Cruisers Fast 1000       DNC     19.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt White Sail Cruisers   1015 5     DNC     19.0

Mersea Week Points 2 - White Sail Cruisers Fleet - 10/08/2021 at 11:20

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:50
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
4475 Seahawk 11 Hanse 311 Jill & Andrew Stebbing White Sail Cruisers Fast 985 12345 11:50 13:07:25 1:17:25 1:18:36 0:00:00 1.0
4729L Tamarisk Oceanis Clipper 323 Rob Smith White Sail Cruisers Fast 1010 12345 11:50 13:11:30 1:21:30 1:20:42 0:02:07 2.0
3432 UFO Hustler 25.5 Robert Mercer White Sail Cruisers Slow 1080 12345 11:50 13:17:24 1:27:24 1:20:56 0:02:31 3.0
6238Y SeaPie Oyster 26 Jon&Penny French White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 13:14:50 1:24:50 1:21:34 0:03:06 4.0
834R Bear Beneteau First 211 Steve & Debs White Sail Cruisers Slow 1075 12345 11:50 13:17:58 1:27:58 1:21:50 0:03:29 5.0
3130 Rendezvous Hanse 331 Mike Berry White Sail Cruisers Fast 985 123 11:50 13:12:25 1:22:25 1:23:40 0:05:00 6.0
23 Life oyster 26 Oliver Kearin White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 13:19:27 1:29:27 1:26:01 0:07:43 7.0
3017 Rimfire Hustler 30 Richard & Sue Taylor White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 13:19:57 1:29:57 1:26:29 0:08:13 8.0
8574 Clockwise Sadler 32 Jack Davis White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 13:20:26 1:30:26 1:26:57 0:08:42 9.0
7401 Hannelore Bavaria 34 David Curtis White Sail Cruisers Fast 980 12345 11:50 13:19:11 1:29:11 1:31:00 0:12:10 10.0
47 Living Water Parker 235 David Willey White Sail Cruisers Slow 1110 12345 11:50 13:44:10 1:54:10 1:42:51 0:26:56 11.0
X6 Mamora Jeanneau Sun Odyssey 479 Colin Clamp White Sail Cruisers Fast 810 12345 11:50 13:16:39 1:26:39 1:46:59 0:22:59 12.0
1454 Fizzz Hanse320 Matthew Townend White Sail Cruisers Fast 970 12345 11:50 13:39:18 1:49:18 1:52:41 0:33:04 13.0
513 Freebird Seamaster 23' Bilge Keel Terry Thurgood White Sail Cruisers Slow 1290 125     TLE     15.0
7147Y Skebawn Rustler 31 Mark Trebilcock White Sail Cruisers Slow 1090 12345     DNC     19.0
EN Enigma Van der Stadt 8M offshore Victoria Khan White Sail Cruisers Slow 1150 12345     DNC     19.0
X7 Naiad of Arne Scanmar 35 Nick Pargeter White Sail Cruisers Fast 1000       DNC     19.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt White Sail Cruisers   1015 5     DNC     19.0

Mersea Week Points 3 - White Sail Cruisers Fleet - 12/08/2021 at 11:20

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:50
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
4475 Seahawk 11 Hanse 311 Jill & Andrew Stebbing White Sail Cruisers Fast 985 12345 11:50 13:40:56 1:50:56 1:52:37 0:00:00 1.0
6238Y SeaPie Oyster 26 Jon&Penny French White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 13:53:56 2:03:56 1:59:10 0:06:48 2.0
4729L Tamarisk Oceanis Clipper 323 Rob Smith White Sail Cruisers Fast 1010 12345 11:50 13:50:31 2:00:31 1:59:19 0:06:46 3.0
3432 UFO Hustler 25.5 Robert Mercer White Sail Cruisers Slow 1080 12345 11:50 14:00:56 2:10:56 2:01:14 0:09:18 4.0
7147Y Skebawn Rustler 31 Mark Trebilcock White Sail Cruisers Slow 1090 12345 11:50 14:02:32 2:12:32 2:01:35 0:09:46 5.0
834R Bear Beneteau First 211 Steve & Debs White Sail Cruisers Slow 1075 12345 11:50 14:06:32 2:16:32 2:07:00 0:15:28 6.0
8574 Clockwise Sadler 32 Jack Davis White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:04:35 2:14:35 2:09:24 0:17:27 7.0
3017 Rimfire Hustler 30 Richard & Sue Taylor White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:07:56 2:17:56 2:12:38 0:20:48 8.0
X6 Mamora Jeanneau Sun Odyssey 479 Colin Clamp White Sail Cruisers Fast 810 12345 11:50 13:38:06 1:48:06 2:13:27 0:16:53 9.0
23 Life oyster 26 Oliver Kearin White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:10:10 2:20:10 2:14:47 0:23:02 10.0
7401 Hannelore Bavaria 34 David Curtis White Sail Cruisers Fast 980 12345 11:50 14:05:14 2:15:14 2:18:00 0:24:52 11.0
47 Living Water Parker 235 David Willey White Sail Cruisers Slow 1110 12345 11:50 14:29:13 2:39:13 2:23:26 0:34:12 12.0
EN Enigma Van der Stadt 8M offshore Victoria Khan White Sail Cruisers Slow 1150 12345 11:50 14:35:57 2:45:57 2:24:18 0:36:26 13.0
3130 Rendezvous Hanse 331 Mike Berry White Sail Cruisers Fast 985 123     DNC     19.0
1454 Fizzz Hanse320 Matthew Townend White Sail Cruisers Fast 970 12345     DNC     19.0
513 Freebird Seamaster 23' Bilge Keel Terry Thurgood White Sail Cruisers Slow 1290 125     DNC     19.0
X7 Naiad of Arne Scanmar 35 Nick Pargeter White Sail Cruisers Fast 1000       DNC     19.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt White Sail Cruisers   1015 5     DNC     19.0

WMYC Regatta - White Sail Cruisers Fleet - 13/08/2021 at 11:20

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:50
SailNo Boat Class HelmName Fleet Division Rating Races Start Finish Elapsed Corrected BCE Points
3432 UFO Hustler 25.5 Robert Mercer White Sail Cruisers Slow 1080 12345 11:50 14:20:20 2:30:20 2:19:12 0:00:00 1.0
4729L Tamarisk Oceanis Clipper 323 Rob Smith White Sail Cruisers Fast 1010 12345 11:50 14:11:06 2:21:06 2:19:42 0:00:31 2.0
6238Y SeaPie Oyster 26 Jon&Penny French White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:15:36 2:25:36 2:20:00 0:00:50 3.0
7147Y Skebawn Rustler 31 Mark Trebilcock White Sail Cruisers Slow 1090 12345 11:50 14:23:01 2:33:01 2:20:23 0:01:17 4.0
834R Bear Beneteau First 211 Steve & Debs White Sail Cruisers Slow 1075 12345 11:50 14:21:50 2:31:50 2:21:14 0:02:12 5.0
8574 Clockwise Sadler 32 Jack Davis White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:18:06 2:28:06 2:22:24 0:03:20 6.0
4475 Seahawk 11 Hanse 311 Jill & Andrew Stebbing White Sail Cruisers Fast 985 12345 11:50 14:10:57 2:20:57 2:23:06 0:03:50 7.0
3017 Rimfire Hustler 30 Richard & Sue Taylor White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:20:18 2:30:18 2:24:31 0:05:32 8.0
23 Life oyster 26 Oliver Kearin White Sail Cruisers Fast 1040 12345 11:50 14:24:31 2:34:31 2:28:34 0:09:45 9.0
7401 Hannelore Bavaria 34 David Curtis White Sail Cruisers Fast 980 12345 11:50 14:16:54 2:26:54 2:29:54 0:10:29 10.0
X6 Mamora Jeanneau Sun Odyssey 479 Colin Clamp White Sail Cruisers Fast 810 12345 11:50 13:57:50 2:07:50 2:37:49 0:15:05 11.0
47 Living Water Parker 235 David Willey White Sail Cruisers Slow 1110 12345     RET     14.0
513 Freebird Seamaster 23' Bilge Keel Terry Thurgood White Sail Cruisers Slow 1290 125     RET     14.0
3130 Rendezvous Hanse 331 Mike Berry White Sail Cruisers Fast 985 123     DNC     19.0
1454 Fizzz Hanse320 Matthew Townend White Sail Cruisers Fast 970 12345     DNC     19.0
EN Enigma Van der Stadt 8M offshore Victoria Khan White Sail Cruisers Slow 1150 12345     DNC     19.0
X7 Naiad of Arne Scanmar 35 Nick Pargeter White Sail Cruisers Fast 1000       DNC     19.0
9304 Watermark Parker 275 Paul Burt White Sail Cruisers   1015 5     DNS     19.0


merseaweek.org

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com