Mersea Week 2022 Dinghies and MFOBs

West Mersea

Results are provisional as of 16:30 on August 21, 2022

Mersea Week Points 1 - Dinghy Class Medium Fleet - 15 Aug 2022 at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:05
Fleet Boat Class Sail No: Name of Entrant: PY Elapsed Corrected BCE Points
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 182291 Libby Watkins 1147 0:37:54 0:33:03 0:00:00 1.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 158097 Sam Grout 1147 0:38:08 0:33:15 0:00:14 2.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 169172 Adam Rowe 1147 0:38:16 0:33:22 0:00:22 3.0
Dinghy Class Medium Winder 1 Solo 5378 Brian Lamb 1142 0:39:26 0:34:32 0:01:42 4.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 5540 Keith Stubbs 1142 0:40:06 0:35:07 0:02:22 5.0
Dinghy Class Medium Winder 3 Solo 5270 Viv Fox 1142 0:40:50 0:35:45 0:03:06 6.0
Dinghy Class Medium Laser 2k Laser 2000 21811 Rosie Brown 1114 0:42:04 0:37:46 0:05:15 7.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 72233 Poppy Lowe 1147 0:44:20 0:38:39 0:06:26 8.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 180839 Alex Thomson 1147 0:45:53 0:40:00 0:07:59 9.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 5201 Robin Gozzett 1142 RET     12.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 4928 David Royce 1142 RET     12.0

Mersea Week Points 2 - Dinghy Class Medium Fleet - 16 Aug 2022 at 14:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13:35
Fleet Boat Class Sail No: Name of Entrant: PY Elapsed Corrected BCE Points
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 169172 Adam Rowe 1147 1:00:12 0:52:29 0:00:00 1.0
Dinghy Class Medium Winder 1 Solo 5378 Brian Lamb 1142 1:00:20 0:52:50 0:00:24 2.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 5201 Robin Gozzett 1142 1:00:53 0:53:19 0:00:57 3.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 158097 Sam Grout 1147 1:01:10 0:53:20 0:00:58 4.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 72233 Poppy Lowe 1147 1:02:11 0:54:13 0:01:59 5.0
Dinghy Class Medium Winder 3 Solo 5270 Viv Fox 1142 1:02:55 0:55:06 0:02:59 6.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 180839 Alex Thomson 1147 1:03:13 0:55:07 0:03:01 7.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 4928 David Royce 1142 1:03:18 0:55:26 0:03:22 8.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 5540 Keith Stubbs 1142 1:04:05 0:56:07 0:04:09 9.0
Dinghy Class Medium Laser 2k Laser 2000 21811 Rosie Brown 1114 1:02:45 0:56:20 0:04:17 10.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 182291 Libby Watkins 1147 DNC     12.0

Mersea Week Points 3 - Dinghy Class Medium Fleet - 18 Aug 2022 at 15:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:15
Fleet Boat Class Sail No: Name of Entrant: PY Elapsed Corrected BCE Points
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 158097 Sam Grout 1147 0:37:19 0:32:32 0:00:00 1.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 169172 Adam Rowe 1147 0:37:32 0:32:43 0:00:13 2.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 5201 Robin Gozzett 1142 0:38:13 0:33:28 0:01:04 3.0
Dinghy Class Medium Laser 2k Laser 2000 21811 Rosie Brown 1114 0:37:43 0:33:51 0:01:28 4.0
Dinghy Class Medium Winder 1 Solo 5378 Brian Lamb 1142 0:40:09 0:35:09 0:03:00 5.0
Dinghy Class Medium Winder 3 Solo 5270 Viv Fox 1142 0:40:18 0:35:17 0:03:09 6.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 72233 Poppy Lowe 1147 0:41:21 0:36:03 0:04:02 7.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 180839 Alex Thomson 1147 0:41:24 0:36:06 0:04:05 8.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 5540 Keith Stubbs 1142 0:41:28 0:36:19 0:04:19 9.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 4928 David Royce 1142 0:43:21 0:37:58 0:06:12 10.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 182291 Libby Watkins 1147 DNC     12.0

DSC Regatta - Dinghy Class Medium Fleet - 19 Aug 2022 at 15:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:05
Fleet Boat Class Sail No: Name of Entrant: PY Elapsed Corrected BCE Points
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 169172 Adam Rowe 1147 1:09:49 1:00:52 0:00:00 1.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 182291 Libby Watkins 1147 1:12:40 1:03:21 0:02:51 2.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 5201 Robin Gozzett 1142 1:13:08 1:04:02 0:03:37 3.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 158097 Sam Grout 1147 1:14:02 1:04:33 0:04:13 4.5
Dinghy Class Medium Winder 1 Solo 5378 Brian Lamb 1142 1:13:43 1:04:33 0:04:12 4.5
Dinghy Class Medium Solo Solo 4928 David Royce 1142 1:15:27 1:06:04 0:05:56 6.0
Dinghy Class Medium Laser 2k Laser 2000 21811 Rosie Brown 1114 1:15:47 1:08:02 0:07:59 7.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 180839 Alex Thomson 1147 1:18:51 1:08:45 0:09:02 8.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 72233 Poppy Lowe 1147 1:21:32 1:11:05 0:11:43 9.0
Dinghy Class Medium Winder 3 Solo 5270 Viv Fox 1142 DNC     12.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 5540 Keith Stubbs 1142 DNC     12.0

WMYC Regatta - Dinghy Class Medium Fleet - 20 Aug 2022 at 15:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15:05
Fleet Boat Class Sail No: Name of Entrant: PY Elapsed Corrected BCE Points
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 169172 Adam Rowe 1147 0:53:32 0:46:40 0:00:00 1.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 158097 Sam Grout 1147 0:53:33 0:46:41 0:00:01 2.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 72233 Poppy Lowe 1147 0:55:20 0:48:15 0:01:48 3.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 5201 Robin Gozzett 1142 0:55:27 0:48:33 0:02:09 4.0
Dinghy Class Medium Laser 2k Laser 2000 21811 Rosie Brown 1114 0:55:03 0:49:25 0:03:03 5.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 180839 Alex Thomson 1147 0:56:52 0:49:35 0:03:20 6.0
Dinghy Class Medium Winder 1 Solo 5378 Brian Lamb 1142 0:57:33 0:50:24 0:04:15 7.0
Dinghy Class Medium Winder 3 Solo 5270 Viv Fox 1142 0:58:00 0:50:47 0:04:42 8.0
Dinghy Class Medium ILCA 6 Laser Radial 182291 Libby Watkins 1147 DNC     12.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 5540 Keith Stubbs 1142 DNC     12.0
Dinghy Class Medium Solo Solo 4928 David Royce 1142 DNC     12.0


merseaweek.org

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com